Ještě koncem března to vypadalo, že se stavba fotbalového stadionu v Kvapilově ulici blíží ke startu a na začátku léta se s jeho proměnou začne. Po pondělním jednání zastupitelů se termín zase ztrácí v mlze.

Co schválili: Co zastupitelé schválili: záměr bezúplatného převodu stadionu na město a zařazení 15 milionů do letošního rozpočtu na výstavbu I. etapy areálu pro profesionální fotbal za 22 milionů. Dalších pět již Tábor poskytl.

V pondělí totiž zastupitelé prohlasovali pouze záměr, že tento sportovní areál chtějí převést do majetku města 
a následně zaplatit i jeho modernizaci. Až další hlasování rozhodne o definitivní realizaci. Nejdříve se zastupitelé sejdou 23. května, pokud předkladatel stihne materiál zpracovat a předložit.
Pak se mohou rozběhnout všechny úkony od smlouvy až po výběr firmy, která stadion pro druhou fotbalovou ligu postaví. Jak místostarostka Michaela Petrová odhaduje, nepůjde všechno moc rychle. „Máme ještě spousty nevyřešených otázek, kterými se musíme zabývat, včetně peněz. Navíc když se rozhodne stavět soukromý subjekt, jde to o něco rychleji než u města, které má na všechno přísnější pravidla," uvedla.

Také výkonný ředitel fotbalového klubu Tomáš Samec se s uvažovaným termínem již rozloučil. „Samozřejmě, situace se celá změnila, ale hru nám to nekomplikuje," ujišťuje Tomáš Samec fanoušky. Druholigové zápasy se tak dál budou odehrávat na hřišti na Soukeníku, z něhož má následně vzniknout centrum pro mládež.

To bude pro mladé registrované fotbalisty, matka sedmi dětí Tereza Horváthová ze Starého Města však postrádá volně přístupné hřiště, kde by si kluci volně zakopali. „Na Starém Městě na fotbalové hřiště nemáme místo a dělat ho až u potoka u mlýna není vhodné, tam by děti samotné nepouštěli. Bohužel, nejdou využít ani Holečkovy sady," vysvětluje absenci hřiště šéf odboru školství Radomír Kouba. 

Stadion má své odpůrce i fanoušky. Lidé z Kvapilovy ulice se obávají zvýšené dopravy a také neukázněných fanoušků, kteří na fotbal přijedou. Eva Pláničková z Blanického Předměstí je nesdílí.

„Radikálním fanouškům je možné zabránit, na to máme přece městskou policii, ale nemyslím, že ti pojedou na fotbal do Tábora. Já jsem šťastná, že se to se stadionem povedlo a jsem si jistá, že se jím bude město chlubit a že velký fotbal přinese kšefty i podnikatelům v okolí," míní běžkyně veteránka Eva Pláničková, která fotbalistům sice fandí, ale zároveň si přeje, aby se stejné pozornosti dostalo i dalším sportovcům. Neboli, aby město postavilo všesportovní halu a opravilo stadion Míru.

Dojde na obě a dokonce i na plavecký stadion, u nějž jsou nejbližší výhledy na 55 milionech, takže město hledá vhodnou dotaci. Počítá se s zatraktivněním dětského bazénu, výměnou šaten a wellness, úpravou vstupní haly. Jednou i s přístavbou rodinného relaxačního bazénu.

Hala v Kvapilově ulici se proti původním plánům a přáním sportovců uskromní. Zatímco projekt na stavbu nové mluvil až o 75 milionech, radní se dohodli na deseti. Ty se použijí na dovybavení šaten a modernizaci zázemí, s ostatním musí sportovní hala počkat na příznivější časy.

Peníze i stadionu Míru

V letošním rozpočtu ale bylo na halu připraveno 40 milionů, ušetřených třicet radní posílají na atletický stadion, kde je třeba vyměnit umělý povrch oválu, opravit tribunu i halu a směrem k bazénu vybudovat spojovací tunel. Od atletického svazu je příslib dotace ve výši deseti milionů.
Na fotbalovém stadionu, který se teprve stane součástí majetku města, je pro II. ligu v první řadě nutné nahradit umělý trávník přírodním a zastřešit 530 sedaček na tribuně. V projektu je i parkoviště v areálu pro 75 aut.