Ještě včera dopoledne platily na některých místech u automatů staré ceny. Ovšem jen do doby, než je servisní firma překódovala na ceny, které vstoupily v platnost prvním červencovým dnem. Nový parkovací systém tak vstoupil do svého praktického života a zatím si nevede dobře. Podpora u občanů mu chybí.
Hlavně držitelé abonentních karet, které se zdražily ze čtyř na osm tisíc korun ročně, systém nehodnotí nejlépe. „Přestože platíme, není kde zaparkovat a musím několikrát objet centrum. Stejně zaparkuji až v Roháčově ulici, v ulici 9. května před oční optikou minimálně. Nehledě na to, že k nám do optiky jezdí staří lidé, kteří kolikrát nemohou ani vystoupit z auta kvůli svému zdravotnímu stavu. Není ojedinělé, že dojdeme k zákazníkovi až do auta. Jezdí k nám také sanitky s klienty z různých zařízení, jsem zvědavá, kam zaparkují a jak je obsloužíme,“ neskrývala včera rozčarování nad novým systémem Jarmila Hartová, spolumajitelka oční optiky na hlavní třídě.
Ne všichni podnikatelé jsou však odkázáni na zákazníky přijíždějící autem. Například hospodští se nového systému tolik neobávají. „Nepociťujeme úbytek zákazníků, ani snižení tržeb. Když si k nám lidé zajdou na pivo, stejně nepřijedou autem. A pokud si dojdou na oběd, myslím, že není problém zaparkovat vozidlo v podzemních garážích obchodního domu Dvořák,“ zhodnotil za celý personál restaurace Matrix Pub z 9. května Jan Šimík.
Nespokojení jsou ale také rezidenti centra, tedy osoby zde bydlící. Nejenže město zdražuje parkovné, ale také usiluje o radikálním snížení počtu parkovacích míst v centru.
„Ať město takové kroky nedělá. Zdá se mi, že vedení radnice může v Táboře udělat cokoliv, ale nikdy nic dobrého pro lidi. Rezidenti bydlící v centru by měli být v tomto ohledu zvýhodnění, přece za to nikdo nemůže, že zrovna zde bydlí,“ namítala obyvatelka Starého města, která si nepřála být z občanských důvodů jmenována.
Nový parkovací systém přináší i další nepraktické stránky. „Z důvodu redukce míst ke stání dnes musíme parkovat o dvě ulice dál. Když přijedeme v neděli z chalupy, znamená to, že všechny tašky a věci musíme tahat pěknou dálku k domu a pěkně se pronesou. Jsem z toho poměrně znechucena, jsme mnohonásobně dražší než Praha,“ dodala nespokojená občanka, která postrádá více míst s denní taxou za stání na ulici. „Hlídané parkoviště vedle Václaváku v Praze stojí na celý den dvě stovky,“ kroutila nechápavě hlavou.
Nejen obyvatelům Tábora ale připadají ceny za parkování přitažené za vlasy.
„Cena? Je to samozřejmě dost peněz a ke všemu je tu vážný problém zaparkovat,“ odpověděl parkující David Štěpánek ze Sedlce–Prčic.