Někteří předkladatelé projektů, kteří po přehodnocení problematické páté výzvy regionálního operačního programu Jihozápad nedosáhli na eurodotaci, požadují náhradu škody.

Na základě příslibu dotace začali s realizací projektu. Nyní budou muset zaplatit náklady ze svého rozpočtu. Společnost G-Project, která pro 5. výzvu zpracovávala 100 projektů, o náhradu škody žádá jménem dvou desítek jihočeských klientů předsedu výboru Regionální rady a hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje v otevřeném dopise. Řekla to projektová manažerka společnosti Barbora Vlková.

Mluvčí Úřadu regionální rady Jihozápad Adam Kotalík sdělil, že předseda Regionální rady Ivo Grüner bude na otevřený dopis v nejbližších dnech reagovat. Připomněl ale, že nárok na poskytnutí dotace vzniká až okamžikem podpisu smlouvy, to se u původně schválených projektů 5. výzvy nestalo.
Pátou výzvu operačního programu nechal výbor rady regionu Jihozápad přebodovat kvůli policejnímu vyšetřování nejasností v přidělování dotací. Přezkoumáno bylo všech 670 žádostí. Ze 70 procent byly schváleny stejné projekty jako loni. Schváleno bylo 140 projektů, které si rozdělí 2,6 miliardy korun.

„Jménem našich klientů jsme Regionální radu požádali, aby se spolupodílela na škodách, které žadatelům vznikly uvedením v omyl. Vyzvali jsme Regionální radu ke smírnému vyřešení této věci předtím, než se naši klienti začnou obracet na soud,“ uvedl jednatel G-Projectu Jan Šmidmayer. Navrhují, aby se na kompenzaci škod podílely i kraje, někteří členové jejich zastupitelstev jsou ve výboru regionální rady.

(čtk)