Zdeněk Kvapil z Římova a Monika Šimková z Prachatic jsou prvními pacienty v České republice, kterým lékaři nahradili chybějící část lebky biokeramickým implantátem. V naší zemi poprvé použitý materiál nové generace by se měl přibližně do roka změnit na vlastní kostní tkáň operovaných a vrátí je tak do plnohodnotného života bez jakýchkoli fyzických i estetických omezení.

Unikátní náhradu lebeční kosti použili jako první v republice neurochirurgové českobudějovické nemocnice. „Vlastní zákrok není z chirurgického hlediska mimořádně složitý, unikátní je ovšem použití hydroxyapatitu, jako materiálu pro výrobu implantátu. Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost,“ vysvětluje zástupce primáře neurochirurgického oddělení Vladimír Přibáň.

Dosud měli lékaři možnost poúrazové stavy či případy po operacích mozku řešit buď pomocí pacientovy vlastní kostní ploténky, titanových náhrad, implantátů ze syntetických polymerů či pomocí kostního cementu. Ne vždy ale dosáhli stoprocentního úspěchu, potýkali se s rizikem infekcí, odhojení vlastní kostní ploténky, ale ani funkční a estetické vlastnosti nebyly vždy pro pacienta tím nejlepším řešením. To vše by podle dosavadních zkušeností s biokeramickými implantáty ze zahraniční, kde se podobné zákroky provádějí již několik let, mohlo zůstat minulostí.