Na jeho motivy vznikl slavný Drákula. Létá a jako druh je ohrožený. Pohladit si netopýra rezavého nebo jej sledovat ultrazvukovými detektory si mohli děti i dospělí na vlastní kůži vyzkoušet v sobotu večer v areálu hradu Šelmberk.
Zde se již popáté konala exkurze do života šedesát milionů let starých savců – netopýrů. Celoevropská akce s názvem Netopýří noc, která připadá na poslední noc ze soboty na neděli v srpnu, má veřejnost seznámit s životem netopýrů a upozornit na jejich ohrožení.


Tváří v tvář
Před promítáním živě komentovaného dokumentu měli návštěvníci možnost seznámit se s netopýrem tváří v tvář. Mohli si dva handicapované letouně ranné (netopýr rezavý) pohladit nebo nakrmit. Ti odvážnější si savce vzali do dlaně. Vše sledovala a případnému bolestivému kousnutí předcházela Petra Nová z České společnosti pro ochranu netopýrů, která celým večerem provázela.
„Proč vlastně netopýří visí hlavou dolů,“ zeptala se Jana Maxerová z Českých Budějovic. Dostala, pro ni nečekanou, odpověď. „Proč to tak je, to se prostě neví. Zajímavostí je ale zadní noha netopýrů, která funguje jako západka. Když se pověsí, jeho svalové a kosterní ústrojí se do sebe různě zahákne, jako dva háky. Netopýr tak nevydává absolutně žádnou energii,“ vysvětlila Nová s tím, že k poloze hlavou dolů mají tito živočichové speciálně přizpůsobenou fyziologii těla a krevní oběh.
Ohrožení netopýrů spočívá v jejich velmi malých reprodukčních možnostech a vysoké úmrtnosti mláďat. „Samice rodí jedno, výjimečně dvě mláďata za rok. Mortalita mláďat je až 80 procent, proto i malé narušení jejich populace je rizikem,“ komentovala Nová, když si malá Terezka Maxerová s obdivem prohlížela netopýry.
„Velkým problémem je pro netopýry zateplování budov, které se velmi rozmohlo. Protože jim ubývá dostatek přírodních úkrytů, hledají často zimoviště právě v dutinách panelových domů,“ zdůraznila Nová. Podle jejího názoru by se před každou takovou rekonstrukcí měl dělat odborný průzkum. „Pomocí ultrazvukových detektorů se dá dokonce rozpoznat, o jaký druh se jedná,“ uvedla Nová.
V České republice žije 25 druhů netopýrů, na světě jich létá přes 1 000 druhů. Jen na samotném Šelmberku si našlo svůj domov osm druhů, které má Petra Nová prozkoumané.
„Byli jsme sami překvapeni, kolik netopýrů zde žije. Tato akce má se Šelmberkem hodně společného, proto si ji vychutnejte,“ přivítal návštěvníky Aleš Nový z občanského sdružení Danar, které na hradě u Mladé Vožice sídlí.