Co si vy, čtenáři, myslíte o násjedující situaci? Stojíte na straně starosty a města nebo si myslíte, že by měla Lenka Škarvadová s rodinou dostat další šanci? Své názory piště do diskuze.

Je na mateřské dovolené a z rodičovského příspěvku platí nájem městského bytu a živí tři děti. Dvouleté, patnáctileté a devatenáctiletou dceru, která je v jiném stavu. Nechodí jí žádné alimenty, je bez nároku na příspěvek na bydlení, protože nemá nájemní smlouvu. V minulosti měla několikrát s placením nájmu problémy, tak se město rozhodlo, že jí smlouvu neprodlouží a nechá celou rodinu soudně vystěhovat. Lenka Škarvadová se bojí, že skončí na ulici, tak žádá bechyňské radní ještě o jednu šanci.

„Několikrát jsem s placením nájmu pochybila, ale teď žádný dluh nemáma od začátku toho letošního nájem hradím řádně,“ vypráví žena, která bydlí s rodinou na sídlišti Na Libuši. Má strach z toho, že když přijde o bydlení, navalí se na ní další problémy. „Přijdu o práci, která mě čeká po mateřské, nemám, kam dát majetek, nemám kam jít.“

Se svým příběhem a prosbou přišla devětatřicetiletá žena na jednání bechyňského zastupitelstva. „Dejte mi ještě šanci, třeba jen zkušebně na tři měsíce nebo navrhněte jiné řešení, já žádné nemám. Nedovedu si vůbec představit, že bych se dostala s dětma na ulici.“

Město má s Lenkou Škarvadovou problémy už od roku 2003. „Paní platí nájem pozdě, vyzvali jsme jí tedy k vyklizení bytu a Rada města rozhodla, že smlouvu neprodlouží. Podali jsme i žalobu k soudu na vyklizení bytu,“ uvedla Vladislava Fišerová, vedoucí odboru vnitřních a sociálních věcí.

„My jsme se na Radě města domluvili, že neplacení nebo opožděné placení nájmu budeme tvrdě postihovat. V Bechyni je hodně lidí, kteří by rádi bydleli a kteří by platili bez problémů,“ uvedl k situaci starosta města Jaroslav Matějka. Podle něj vedlo k rozhodnutí zralé uvážení „Může se vám to zdát přísné a nespravedlivé, ale já za rozhodnutím rady stojím a ztotožňuji se s ním.“

Na stranu nájemkyně se postavila zastupitelka Lenka Bakulová. „Já nejsem radní, ale chtěla bych poprosit radu, aby to ještě uvážila, protože každý se může dostat do podobné situace.“ Zkušební tři měsíce navrhl Josef Válek, na stranu ženy se postavil i občan Erik Machart: „ Já si myslím, že v takových případech se musí postupovat velice citlivě. Je neplatič a neplatič a je důvod a důvod,“ uvedl k zastupitelům. Ti odhlasovali doporučení Radě, aby své stanovisko přehodnotila.

„Pár vět si k tomu řekneme, budeme brát v úvahu všechny názory, ale slíbit opravdu nic nemůžu. Kdyby to byla jiná situace, tak bych se možná nechal obměkčit, ale toto je už dlouhodobá věc,“ vyjádřil se Matějka. Ten má hlavní obavu z toho, jak by situaci vysvětloval jiným rodinám, které město za stejných podmínek už vystěhovalo. Rada zasedá v pondělí.