„Z tohohoto čísla 103 lidí bylo v přípravném řízení s možným předjednáním alternativního trestu. Čtyři byly náhrady vazby dohledem, tedy k nám místo vazebního vězení lidé docházeli. Obecně prospěšné práce vykonávalo 71 lidí. Tento trest bývá ukládán například u Správy města Sezimova Ústí, kde pomáhali při údržbě budov i města nebo v táborské botanické zahradě. Musí vždy plnit veřejný zájem," říká Vít Jakšič z táborské Probační a mediační služby (PMS). Uloženo jim může být maximálně 300 hodin a na odpracování mají dva roky. Když se tak nestane, za jednu neodpracovanou hodinu dostanou den vězení.

Zakázaný fotbal

Ze 132 odsouzených bylo 45 podmíněně propuštěných či odsouzených, nad nimiž PMS vykonávala jednou měsíčně dohled. „Měli jsme tu i jeden zákaz vstupu. Pán měl zakázáno chodit na všechny zápasy fotbalové ligy. Když se hrálo, musel se vždy hlásit na policii. Naštěstí mu už trest vypršel," říká s úsměvem.
Jedním trestem bylo domácí vězení, poslední stupeň trestu před nástupem do vězení. Do teď však bez avizovaného náramku. „Již několikrát byla vyhlášena veřejná zakázka na zavedení náramků, ale nikdy nedošlo k jejímu naplnění. Před dvěma lety byl již zkušební provoz náramků, ale s amnestií to skončilo. V současné době se jejich zavedení znovu projednává," prozradil Vít Jakšič.

Dodal, že pracovníkům by jejich používání práci usnadnilo. „Nemuseli bychom jezdit po regionu a kontrolovat lidi doma například o půlnoci. Náramek plus konzultace by bylo ideální řešení. Výhodný je tento trest i pro daňové poplatníky, protože odsouzený ve výkonu většinou nepracuje a stát stojí měsíčně několik tisíc korun. Navíc zkušenosti s domácím vězením jsou dobré, člověk může chodit do práce, je omezen převážně o víkendech a v nočních hodinách," vysvětluje Jakšič.

Z očí do očí, omluva a odpuštění

Úspěch loni slavila také součást přípravného řízení, mediační jednání – tedy možnost setkání obviněného s poškozeným, které vede odborník mediátor. Úkonem se řeší zejména materiální a nemateriální újma a mediace dává prostor pro vyjádření emocí a pocitů, odpuštění a omluvě.
„Loni této možnosti využilo asi dvacet klientů a náhrady škod dosáhly zhruba čtvrt milionu korun, to je pro nás veliký úspěch," komentuje Vít Jakšič. Výhodou pro poškozeného je, že nemusí čekat na náhradu škody až po soudu. Pro pachatele je mediace k dobru v rámci trestního řízení.
„Časté mediace bývají při dopravních nehodách, při poškození cizí věci nebo při rvačkách, kdy dojde k ublížení na zdraví. Někdy se stává, že si lidé situaci vyříkají a kamarádsky spolu odcházejí," dodal.

Probační služba letos slaví 15 let své existence, za tu dobu na Táborsku pracovala s 2 892 klienty.  Jejich spektrum  na Táborsku začíná od neplatičů výživného, pokračuje přes drobné delikty a končí až u vrahů.  Službu ale může využívat i druhá strana trestných činů. „Oběti se na nás mohou obracet kdykoli, služba je bezplatná. Anonymně poradíme, jak to chodí u soudu, jaké mají možnosti u policie, zprostředkujeme i psychologické poradny, advokáty. Někdy jim však stačí jen vypovídat se," uzavírá Vít Jakšič.

David Peltán