V roce 2010 tvořili čelo táborské kandidátky dnes již samí odpadlíci. První opustila ODS tehdejší jednička a starostka Hana Randová, letos ve stejné vlně ukončili členství Jaroslav Zvěřina, Simona Žirovnická a Miroslav Tenkl. Tuhle čtyřku na kandidátce před čtyřmi lety následoval poslanec František Dědič. Letos stranu v Táboře vede jako investiční technik a teoreticky by se může stát potřetí starostou Tábora.

Odchody i návraty

Zatímco Jaroslav Zvěřina s dcerou Simonou Žirovnickou stranu opustili a zkoušejí štěstí u svobodných občanů – politik ošlehaný Evropským parlamentem jako pětka, Simona Žirovnická je dvojkou, jiní se k ODS vracejí.

To je případ podnikatele Víta Stryhala, který se objevuje na kandidátce strany poměrně pravidelně, ale není a nikdy nebyl jejím členem. „A hned tak už asi nebudu. Nabízeli mi členství asi před deseti lety, ale já nemám potřebu být členem. Pracovat pro město můžu i jako nestraník," říká Vít Stryhal, čtyřka sezimoústecké kandidátky.

Na začátku volebního roku 2010 přišel o místo radního, když je zastupitelé všechny po rezignaci starosty Bedřicha Beneše odvolali. Po říjnových volbách 2010, kdy ODS i v Sezimově Ústí skončila v opozici, Vít Stryhal ještě před ustavující schůzí získané hlasy od voličů přenechal první náhradnici. Šanci tak dostala Monika Radošová, která jde letos do boje jako trojka.

Strana na něj přesto nezapomněla a dala mu novou nabídku. „Vracím se z nostalgie k tradiční značce. Byť je ODS na kolenou, stále ji také volím. Chci vědět, zda se v Sezimově Ústí nedějí nějaké nekalosti, jak tomu bylo v minulosti. Ne vždy se totiž město chovalo jako správný hospodář, teď ale žádné negativní zprávy nemám," upřesnil důvody, proč se chce opět ucházet o místo v zastupitelstvu.

Vít Stryhal ale patří k lidem, kteří kandidují za obec, v níž sice platí odpady a drží si trvalou adresu, ale přebývají jinde: bydlí ve Veselí nad Lužnicí, trvalou adresu má v Sezimově Ústí v domě, v němž žije syn s rodinou, podniká v Táboře. Stejný model si dosud držel Petr Vošta z táborské ČSSD, letos se už ale uchází o místo v Malšicích. Ladislav Šedivý z KSČM také pravidelně neobývá táborský byt, ale chatu v Roudné.

Nestraník v čele

ODS opět sází na podporu nezávislých, kteří pomáhají sestavit plné kandidátky. Například v Mladé Vožici nestraník Pavel Flosman dostal první místo. „Vždy jsme měli určité procento nezávislých, letos je možná o něco vyšší," říká okresní šéf strany František Dědič a připouští, že získat lidi do komunálek již není tak jednoduché. Zastupitel nese odpovědnost za svoje rozhodování a za případné škody.„Každý občan ho také může žalovat, což skutečně mělo vliv. Většina si to ale moc nepřipouští, protože zatím nejsou precedenty," upozornil předseda s tím, že ale v Táboře obsadili všech 27 míst pouze vlastními členy.

Strana před čtyřmi lety spadla z výsluní mezi opozici. Starosta Jindřich Bláha v Soběslavi si však pozici na rozdíl od Táborských obhájit dokázal. Uspěl i kolega Jiří Šimánek v Plané nad Lužnicí. Jenže loni na jaře už nezaplatil členský příspěvek a stranu opustil. Nyní vede sdružení nezávislých Planá 365.

„Ta číslovka znamená, že jsme schopni pracovat 365 dnů v roce," tvrdí otec zakladatel, jenž na svou stranu získal i další bývalé členy plánské ODS. Konkrétně Rudolfa Lapína a Tomáše Voráčka.

Jak říká František Dědič, to ODS koně jinde nelovila. „Oni se totiž pak někteří ukazují jako ne moc tažní a odejdou. Sázíme na lidi v praxi použitelné, abychom jim mohli svěřit správu měst."

Kandidáti za ODS:

Mladá Vožice:
1. Pavel Flosman, 70 let, manažer, M. Vožice, BPP
2. Pavel Bartůňek, 51 let, instalatér, M. Vožice, BPP
3. Jiří Volák, 69 let, důchodce, Stará Vožice, člen ODS
4. Ing.Vojtěch Bílek, 68 let, důchodce, M. Vožice, BPP
5. Milan Maršálek, 62 let, truhlář, M. Vožice, člen ODS
6. Hana Trejbalová, 73 let, důchodce, M. Vožice, člen ODS
7. Miroslav Pěknice, 51 let, dispečer, Chocov, BPP

Sezimovo Ústí: 
1. Mgr. Olga Matějková, 36 let, asistentka ředitele, učitelka, členka ODS
2. Pavel Jinda, 48 let, technik, člen ODS
3. Monika Radošová, 46 let, vedoucí ŠJ, členka ODS
4. Vít Stryhal, 52 let, jednatel společnosti, BPP
5. Ing. Josef Čáp, 78 let, důchodce, BPP
6. Ing. Karel Chotovinský, 
26 let, marketing a organizace, člen ODS
7. Jiří Brabec, 40 let, OSVČ, člen ODS

Tábor:
1. Ing. František Dědič, 51 let, investiční technik, Měšice, člen ODS
2. Bc. Irena Ravandi, 41 let, živnostník, Větrovy, členka ODS
3. Ing. Petr Lapačka, 68 let, podnikatel, Horky, člen ODS
4. Michal Janda, 38 let, pojišťovací poradce, Tábor, člen ODS
5. Dana Tobiášková, 31 let, OSVČ, Klokoty, členka ODS
6. Bc. Jaroslav Drda, 46 let, trenér, Klokoty, člen ODS
7. Ing. Arch. Jan Hubička, 69 let, projektant, Tábor, člen ODS

Veselí nad lužnicí:
1. Martin Kec, 51 let, stavitel, Veselí nad Lužnicí, člen ODS
2. Michal Bláha, 42 let, obchodní manažer, Veselí nad Lužnicí, člen ODS
3. Bc. Zdeněk Dědič, 52 let, asistent ředitele, Veselí nad Lužnicí, člen ODS
4. Ing. Martin Marek, 26 let, projektant, Veselí nad Lužnicí, BPP
5. Josef Špica, 64 let, OSVČ, Veselí nad Lužnicí, člen ODS
6. Ing. Jarmila Kramlová, 58 let, technik, Veselí n/L., BPP
7. Ing. Vilém Šedivý, 56 let, OSVČ, Veselí nad Lužnicí, BPP

Chýnov:
1. Mgr. Pavel Eybert, 64 let, starosta, senátor, Chýnov, člen ODS
2. Jan Pistulka, 58 let, místostarosta, Chýnov, člen ODS
3. Mgr. Josef Musil, 55 let, ředitel školského zařízení, Chýnov, člen ODS
4. Tomáš Hes, 45 let, zdravotní záchranář, Chýnov, BPP
5. Bc. Evžen Zadražil, 41 let, technik, Chýnov, BPP
6. Eliška Basíková, 50 let, OSVČ, Chýnov, BPP
7. František Vácha, 53 let, vedoucí organizace, Chýnov, člen ODS