Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepořádníci odloží k popelnici gauč i ledničku

Táborsko - Na Táborsku se opět množí černé skládky. Jejich původce je těžké odhalit, ve Veselí však pomohlo štěstí.

4.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENIK/Sylva Pavlačková

Naložit auto odpadem a hurá do lesa. Tak asi přemýšlí čím dál více lidí, protože černých skládek na Táborsku opět přibývá. Proč by měli platit za likvidaci, když v přírodě se to ztratí? Občas se ale stane, že spadne klec. Veselským se kupříkladu podařilo lapit už několik takových hříšníků.

Pracovníci táborského odboru životního prostředí zaznamenali přibližně dvacetiprocentní nárůs počtu černých skládek. Hodně z nich se také s táním sněhu objevilo po zimě a podle vedoucího odboru Jana Fišera, je ještě předčasné letošní rok nějak hodnotit. Chytat hříšníky se však příliš nedaří.
„Pokud nebudou občané ochotni si toho více všímat a následně i dosvědčit, úředníci ani městská policie s tím mnoho nezmůže. Nemohou být všude a před strážníkem se každý chová slušně. Je to také hodně o výchově. Určitý posun za poslední roky vnímám, ale jde to pomalu. Je třeba, aby si lidé uvědomili, že když už mají naložené auto a někam odpad vezou, tak už by neměl být problém dovézt náklad až do sběrného dvora,“ zhodnotil Jan Fišer.
Podle veselského starosty souvisí nárůst počtu černých skládek v okolí města se zpoplatněním některých služeb sběrného dvora, a to zejména těch, které se týkají zpracování nebezpečných odpadů.

„Na některých skládkách se podílejí také podnikatelé, kteří si nechtějí uzavírat smlouvy s odbornými firmami na likvidaci odpadů. Další skupinou jsou chataři, kteří nejsou u nás hlášeni a neplatí poplatek za odpady,“ shrnul starosta Jaromír Novák.
Přesto se veselským strážníkům podařilo některé původce černých skládek dopadnout a potrestat.
„Z části nám pomohla naše mobilní kamera, kterou stěhujeme na různá místa po městě i v jeho okolí, z části se prozradili sami pachatelé. Poslední dobou zaznamenáváme až dvojnásobek černých skládek oproti uplynulým rokům. Od začátku letošního roku jsme dávali už na přestupkovou komisi tři případy, další dva jsou v šetření,“ informoval Deník velitel veselských strážníků Radoslav Virt.

Přestupková komise může ve správním řízení udělit pokutu až do výše padesáti tisíc korun. U právnických osob však může jít o postih daleko vyšší.
Kromě černých skládek monitoruje veselská městská policie i nepořádníky přímo ve městě. Pokutou do jednoho tisíce korun mohou na místě potrestat například občany, kteří odhazují nedopalky na chodník či jinak znečišťují životní prostředí.
V červnu se ve veselském sběrném dvoře začne s rozsáhlou rekonstrukcí za bezmála dvacet milionů korun. V celém areálu se počítá se zpevněním všech ploch, kompletně se vybuduje také nové zázemí pro obsluhu.

To v Sudoměřicích u Bechyně mají sice jen sběrné místo, ale s černými skládkami tu takový problém nemají.
„Za rok zlikvidujeme tak pět až sedm černých skládek. Třídíme už od roku 1992, tak si myslím, že si lidé už zvykli. Chatařům jsme také nabídli řešení. Na úřadě si mohou vyzvednout pytel se známkou za dvacet korun. Máme smluvené místo při vjezdu do chatové osady a odtud registrované pytle pravidelně odvážíme,“ říká starosta Stanislav Houdek.

Plánští chataři mají na komunální odpad přistavený kontejner. „A vedle něj se taková skládka v podobě židle, matrace či vyřazeného kola občas objeví,“ zmiňuje problematiku referentka odboru vnitřních věcí v Plané nad Lužnicí Svatava Novotná.

Podobné skládky se ale nevyskytují jen v chatové oblasti. I když sběrný dvůr je pro občany otevřený třikrát v týdnu, lidé větší věci vyhodí jinde. Místa pro takové skládky jako stvořená objíždějí plánské technické služby a když na něco takového narazí, věci uklidí.
S černými skládkami se potýkají a na náklady města je uklízejí i v Bechyni. „Běžně se nám objevuje například nábytek u popelnic po městě. A stejně tak mimo zástavbu pravidelně asi na dvou, třech místech, přestože sběrný dvůr je pro občany zdarma v týdnu i v sobotu “ postěžovala si Ladislava Blažková z životního prostředí.

Velký boj svádí se skládkami v Sezimově Ústí. Každé pondělí je technické služby sbírají na několika vyhlášených místech.
„Problémy máme hlavně u Benešovy vily v chatové oblasti, v Zahradní ulici, v ulici K hájence v Sezimově Ústí II. a z odpočinkového místa ve starotáborském lese u Soukeníku naplníme i šest multikár,“ uvedl ředitel Správy Města Sezimovo Ústí Jaroslav Kupsa. I když v chatové oblasti počet kontejnerů navýšili, kolem popelnic je i tak dost ponechaného odpadu. Podle ředitele je ve městě situace horší. Lidé klidně odloží k popelnicím televizi i gauč.

„Hlavně v posledních letech si navykli, že každé pondělí je uklizeno. Mimo město se s tímto problémem potýkáme minimálně. Za rok nás vyjdou černé skládky, při čemž počítáme odvoz, práci lidí a likvidaci na skládce na 400 až 450 tisíc korun,“ dodal Kupsa.

KATEŘINA NIMRICHTROVÁ, PAVLÍNA MACELOVÁ

4.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

OBRAZEM: Fotbalisté z Klíčku si odnesli putovní pohár

Tábor - Po nezvykle dlouhé přestávce se sešli ve středu 11. října v tělocvičně Střední školy obchodu, služeb a řemesel domácí FK Rohlík a hosté FC Klíček Záluží, aby soupeřily v sálové kopané o putovní pohár.

Okresní hokej nabírá na obrátkách, suverénní jsou už jen tři týmy

Táborsko – Deset účastníků okresní hokejové soutěže má Táborsku má za sebou kompletní dvě kola.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

Tábor - Táborští kriminalisté, kteří se specializují na potírání drogové trestné činnosti, vypátrali a zadrželi dalšího dealera pervitinu.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení