na o pozemních komunikacích a majitel vozu bude muset říct, kdo seděl za volantem nebo mu úřad za dotyčného napaří pokutu. A toto není jediná novinka ve změně zákona. Čisté bodové konto zůstane tomu vlastníkovi vozu, který se nevymlouvá a obratem zaplatí blokovou pokutu.
„V Táboře jsou řidiči vcelku slušní. Když nezaplatí na místě, obvykle dlužnou částku uhradí při předvolání na úřad," sdělil Deníku vedoucí táborského oddělení přestupků Radek Pilař.
O tomto tvrzení svědčí i čísla. Ze zatím 491 projednaných případů za loňský rok se v Táboře, Bechyni a v Sezimově Ústí odložilo třicet z nich na osobu blízkou. Počty jsou srovnatelné i s rokem 2011.
„Dvě záležitosti se týkaly rychlosti a jednou šlo o dopravní nehodu. Zbytek je parkovné či nerespektování dopravní značky," vyjmenoval vedoucí oddělení případy, u nichž majitelé vozů výmluvy nejčastěji používají.
Další změna se týká neplatičů výživného na děti. Čeká na ně totiž nevídaný trest. Do doby, než zaplatí svůj dluh, mohou přijít o řidičské průkazy. Tímto krokem má ulehčit přeplněným a drahým českým věznicím. Až pokud by odebrání řidičáku nebylo účinné, následuje trest vězení. „Vidím to jako krok, který by mohl zafungovat. Otázkou zůstává, jestli to neplatičům nebude bránit ve výkonu povolání. Pak je toz bláta do louže," míní Aneta Doležalová z Tábora.
Příjemnou zprávou je, že ode dneška mohou majitelé řidičského oprávnění skupiny B řídit větší skútr do 125 kubických centimetrů.
Nastolené změny
Od 19. ledna platí:
- konec výmluv na osobu blízkou
- řidič osobního vozu má oprávnění na větší skútr – 125 cm3
(musí mít automatickou převodovku – variátor)
- neplatičům výživného na děti může být zabaven řidičák
- na silnicích mohou řidiče kromě policistů zastavit také celníci