Tím ale vůbec nepomáhají vesnicím, v nichž se tak každým rokem věkový průměr zvyšuje. Vyhráno mají jen obce v těsné blízkosti města.

„Veliký problém vidím především v pozemcích. Obec Hlavatce už nemá místo na další stavební parcely, a protože nemají lidé kde stavět, odcházejí. Přestože jsme se snažili nakoupit od soukromníků další parcely, neuspěli jsme. O prodeji nechtějí ani slyšet," přiblížil situaci starosta

. Obec se snaží mladé lidi motivovat k bydlení v Hlavatcích například i jednorázovými příspěvky při přihlášení trvalého bydliště dítěti. Zatím se jim víceméně daří alespoň udržovat stabilní počet obyvatel.

Ve Vodicích řeší podobný problém. „Jestli budou lidé bydlet v naší obci nebo nebudou, ovlivnit nemůžeme. Jde o věc závislou na zaměstnanosti. Lidé z naší obce často odchází za prací do města, protože tady není téměř žádná práce," říká starosta Josef Novák. Proto i tady zvažují zavedení příspěvků za narozené dítě. Na další podpůrné akce ke zvýšení počtu obyvatel ale nemají peníze. Snaží se alespoň zaujmout kulturním životem, o který se starají hasiči, a svým motosrazem.

Ani v Mažicích se počet obyvatel nevyvíjí dle představ vedení obce. „Stavebních parcel máme málo, stejně jako mladých lidí. Není v našich silách udržet, nebo dokonce zvyšovat počet obyvatel. Většinou odcházejí za prací," potvrdil starosta Jan Kubíček.

V Pojbukách dokončili územní plán, ale svoji půdu pro účely nové výstavby nechtějí majitelé prodávat. „Jde o problém, s kterým se snažíme vypořádat již řadu let. Nemáme místo, kde by mohli mladí stavět nové domy," konstatuje starosta František Papež. Ačkoliv to v obci žije fotbalem, stolním tenisem i požárním sportem, za poslední tři roky přišla vesnice nejméně o tři rodiny.

„Děláme všechno, abychom si tu občany udrželi. Například jsme zavedli příspěvky za svatby i za narození dítěte," popsal snahu zastupitelů.

To o svítání na lepší časy mohou mluvit v Roudné u Soběslavi. Několik nových domů roste ve směru na Janov, ale věkový průměr je stále vysoký. „Jsme perspektivním místem mezi Soběslaví a Táborem, ale ti, kteří tu bydlí, odcházejí často do velkých měst," potvrdila „vymírání" vesnic starostka Eva Kropáčková.

Zabránit dalšímu vylidňování českých vesnic se snaží i Svaz měst a obcí ČR. Podporuje, aby v obcích byly zachovány poštovní služby, obchody i různá kulturní zařízení, kde se lidé mohou scházet. Starostové například vědí, jak důležité je také zachování existence škol a školek.

Autor: Veronika Gigalová