Táborsko/ Kdo by se nezabýval otázkou bydlení. Kde složit hlavu, to trápí mladou rodinu, čerstvého absolventa i úspěšného podnikatele. Jak to vypadá s nemovitostmi na Táborsku nám přiblížila realitní makléřka kanceláře Soreta Štěpánka Šindelářová.


V jakých relacích se pohybují ceny nemovitostí na Táborsku? Jaký je jejich vývoj?
Ceny za posledních patnáct let jen stoupají. Novostavby podražují ze dvou důvodů. Za prvé se zvedají ceny materiálu a služeb obecně, za druhé bylo třeba zaplnit velkou mezeru na trhu s vlastním bydlením, o které byl a stále je obrovský zájem. Starší nemovitosti se svezly s tímto trendem a zákonitě se zvyšovaly jejich ceny také.


Kolik dnes stojí byty vTáboře?
Ceny bytů v centru Tábora nám v posledních dvou letech vyskočily na neuvěřitelných třicet až čtyřicet tisíc korun za metr čtvereční. Jedná se například o bytové domy přímo na třídě 9. května, na Budějovické ulici, v Ústecké a podobně. Přitom před deseti lety se dal byt v Husově ulici pod Maredovým vrchem pořídit za cenu okolo devatenácti tisíc za metr čtvereční.


A co byty mimo centrum? Vyjdou laciněji?
Samozřejmě lze pořídit byty i levněji. Směrem od nádraží na Čekanice nabízí investor byty zhruba za dvacet pět tisíc za metr čtvereční. Sídliště se do dnešní doby v Táboře zatím příliš nerozšiřovala. Prodávají se tedy byty staré dvacet let a jejich cena se liší podle stavu bytu. Záleží, zda jsou v něm provedeny rekonstrukce jako koupelnová zděná jádra, podlahy, nové kuchyně, okna a podobně. Za byty bez úprav zaplatíte v rozmezí 15 až 16 tisíc korun za čtvereční metr.


Jak je to s pozemky, jaká je jejich cena a jsou vůbec k mání?Pozemků určených k zástavbě rodinných domků je na okrajích Tábora a Sezimova Ústí málo. Poptávka několikanásobně převyšuje nabídku. Ceny jsou za zasíťovaný pozemek devět set až čtrnáct set za jeden čtvereční metr. Vždy je to ale s přihlédnutím ke konkrétnímu místu, kde se pozemek nachází.


Kde najdeme na Táborsku nejdražší parcely?Podle posledních informací z loňského roku jsme zaregistrovali cenu právě čtrnácti set za metr za pozemky v Sezimově Ústí II směrem na Kozí Hrádek.


Dají se sehnat naopak i třeba garsonky pro mladé? Kde a za kolik?
Ty se dají koupit ve starší panelové zástavbě a stejně tak s nimi počítají investoři v nové výstavbě. O cenách jsem se již zmínila. Nové dražší jsou v nabídce průběžně, starší levnější již méně.


Jak je to s trendem výměn bytů větších za menší?Na to vám asi fundovaně neodpovím. Výměny bytů naše realitní kancelář nezprostředkovává. Městské byty neřešíme a u bytů v osobním vlastnictví se s tím nesetkáváme často.


Chtějí lidé spíš byty vlastnit nebo dávají přednost bydlení v nájmu?Určitě chtějí byty nebo rodinné domy vlastnit. Ještě před třemi lety platili nájem za byt ve výši měsíční splátky hypotečního úvěru. Úrokové sazby sice od té doby vzrostly, nicméně stále je menší procento obyvatel, kteří řeší svou bytovou situaci tím, že se pokoušejí bydlet ve vlastním.