Lidé teď počítají, že se situace s výběrem regulačního poplatku radikálně změní. Jenže nadstandardy nerostou jako houby po dešti, a pacienti si tak budou muset počkat až do zprovoznění nového pavilonu, s jehož stavbou se začíná.
„Pak počítáme, že nadstandardy tak, jak je nyní nabízejí jiné nemocnice, se v Táboře stanou běžnými standardy. A již bez dalších poplatků,“ slibuje ředitel nemocnice Ivo Houška. Pokoj s televizí nebo hospitalizace v jednolůžkovém pokoji už nebudou nedostatkovým zbožím.
Největší proměnu sice zaznamená porodnice, ale na lepší kvalitu pobytu se mohou těšit i invalidní pacienti. Na každé stanici jim bude k dispozici bezbariérový pokoj, vybavený potřebným prostorem u postelí i pomocnými madly.
Maminky s novorozenci již budou bydlet jen na jedno nebo dvoulůžkových pokojích. „Jako perličku připravujeme další dva pokoje, ve kterých bude v případě zájmu nonstop pobývat doprovod rodičky. A to bude také standard, tedy zadarmo,“ doplnil ředitel s tím, že jeden z porodních sálů dá maminkám na výběr, kde přivedou miminko na svět: zda klasicky na lůžku nebo ve vířivé vaně.
K modernizaci pomohou kromě dalších zdrojů i vybrané poplatky od pacientů. K tomuto účelu od začátku měsíce fungují v nemocnici dva přístroje u obou vchodů hlavní budovy, které přijímají mince i papírové bankovky. Na potvrzení za 30 korun automat vrací do stokoruny, za pohotovostní poplatek ve výši 90 korun až na dvousetkorunu. Hospitalizovaní pacienti platí přímo na oddělení při odchodu z nemocnice. Pokud si pacient koupí lístek z automatu zbytečně, peníze mu vrací recepční nebo ho použije jindy.