Dvě procenta = 12 milionů. Takovou rovnici muselo vyřešit vedení nemocnice.
O tolik méně peněz jí totiž na letošní rok pošlou pojišťovny.
Kromě jiných nákladů posvětily orgány nemocnice i snížení počtu akutních lůžek. S tím půjde ruku v ruce i redukce míst obslužného personálu. Stavy lékařů se ale nezmění, jich se úsporný režim nedotkne. Ředitel zařízení Ivo Houška tak zaručuje, že péče o pacienta zůstane na současném standardu.
„Zrušíme pětačtyřicet akutních lůžek, a to především z interních a chirurgického oboru. U interních provozů se jedná o šestnáct lůžek, devatenáct je z chirurgie,“ upřesnil ředitel přesuny lůžek, které zítra končí.
Hlasování v devítičlenné dozorčí radě nebylo jednoduché. Zástupce města Petr Vošta argumentoval vysokou nezaměstnaností v regionu, která za únor byla 10,61 procenta. Vadilo mu proto, že mezi obslužným personálem zůstane 27 neobsazených míst.
„Navíc chybí schválená krajská koncepce, která by toto řešila v celém kraji a ne že Tábor bude jako první,“ zdůvodnil Vošta, proč ruku pro materiál nezvedl.
Že nebude jednoduché se s novou situací vypořádat, předpokládá například primář plicního Kamil Kleňha.
„Snížení lůžek se nás až tak netýká, problém ale může nastat přes zimu, kdy je větší tlak na lůžka z okolních interních oborů, a my míváme plno. Počet sester u lůžek se ale nesníží, neboť jednotným lůžkovým fondem se ruší dvě stanice,“ říká. Redukci chápe, ale není si jistý, zda se má týkat zrovna jihu Čech.
Nemocnice dosud 480
po redukci 435
Interní obory dosud 184
po redukci 168
Chirurgie dosud 141
po redukci 122
Houška: Zátěž na jednoho člověka u lůžka se sníží
Tábor – Přijít s plánem na snížení lůžek v nemocnici do dozorčí rady, bylo jako vstoupit do jámy lvové. Čísla v kolonkách tabulek, která Ivo Houška přinesl, nebyla pro každého silným argumentem.
Říkáte, že 45 akutních lůžek je přebytečných. Z čeho vycházíte?
Především z toho, že se zkracuje doba hospitalizace pacienta a že jsme sloučili dohromady lůžkový fond příbuzných oborů jako je kardiologie, gastroenterologie, neurologie a plicní na jedné straně, na druhé pak chirurgie, ortopedie, ORL a urologie. To dovoluje využívat společnou rezervu lůžek. Historicky jsme několik let k takové redukci nesáhli. Nejmasivnější proběhla na začátku 90. let, kdy nemocnice měla přes sedm set lůžek, která se postupně rušila. Přitom například při kapacitě 27 lůžek na urologii se obsloužilo 400 lidí za rok a s dnešními dvanácti je to osm set lidí. Abychom si byli jisti, že si teď další snížení můžeme dovolit, den po dni jsme sledovali posledních čtrnáct měsíců. Zjistili jsme, že kromě asi šesti dnů jsme měli na interně stále přes třicet lůžek prázdných.
Porovnávali jste si obslužnost s ostatními nemocnicemi v kraji?
Určitě, máme údaje z Písku a Jindřichova Hradce, se kterými jsme porovnávali kapacitu lůžek v přepočtu na deset tisíc obyvatel. Zvláště v interních oborech jsme ji měli o 25 procent větší. A dokonce jsme byli i nad celorepublikovým průměrem. (viz infoblok č. 1). Sledovali jsme také ošetřovací dobu, tedy jak dlouho zůstane pacient na lůžku. I tady jsme měli hodnoty vyšší (viz infoblok č. 2). Zřejmě proto, že když jsme měli volnou kapitu, nic nás netlačilo. Když vše zrychlíme, bude to mít finanční efekt i pro pacienta. Zatím platí za den 60 korun, ale od července to bude stovka. Zvládnout to navíc umíme, protože v roce 2008 jsme měli na interně průměrnou ošetřovací dobu 5,7 dne. O rok později to už bylo 7,8 dne. Není v tom nic jiného, než lidské chování.
Předpokládám, že se škrty postelí se sníží i počet personálu.
Lékařů se to absolutně nedotýká, protože výkonnost zachováme. Týká se to pouze zdravotních sester a ošetřovatelek, přesně sedmadvaceti lidí. Ale nikdo nebude propuštěn pro nadbytečnost, pouze využijeme přirozené fluktuace či odchodů do důchodu. V praxi to znamená, že za ně nenabereme náhradu.
Takže jim přibyde práce.
Nemyslím, my jsme na interních oborech měli na 30 lůžek 9,5 pracovníka, teď to bude na 33 lůžek dvanáct lidí. Zatímco u lůžek jde o desetiprocentní přírůstek, u personálu o sedmavacetiprocentní. Takže nakonec se zátěž na jednoho člověka u lůžka sníží, protože dosud se staral o tři lůžka, nově to bude o 2,8 lůžka. Z toho vyplývá, že přírůstek personálu je větší než přírůstek pracnosti.
1. Počet lůžek na 10 000 lidí
INTERNA
Česká republika 10,6 lůžka
Písek 10,2
Jindřichův Hradec 9,33
Tábor 12,5
2. Doba pacienta na lůžku
INTERNA
Česká republika 6,1 dne
Jindřichův Hradec 5,36
Písek 6,6
Tábor 7,8