Současný ředitel Ivo Houška je třetím inženýrem ve funkci a zároveň vede společnost třetí nejdelší dobu, celkem již 13 let. „Nemocnice má úspěšně za sebou rozsáhlou stavební i přístrojovou modernizaci. Přes přístavbu pavilonu akutní medicíny a porodnice, úplně první stavební úpravy operačních sálů včetně rekonstrukce pavilonu chirurgických oborů, nové prostory získalo i oddělení hemodialýzy a v neposlední řadě se podařilo vybudovat i zbrusu nové dětské oddělení,“ vyjmenoval novinky.

K 70. výročí vznikla kniha Táborské špitály a nemocnice od Otakara Jankovce, který na sestavení spolupracoval s inženýrkou Alenou Barošovou a dlouholetými zaměstnanci táborské nemocnice stavitelem Františkem Koblásou a primářem Karlem Staňkem. – Od roku 2012 nemocnice disponuje vlastní šatní bankou. – Novorozenecké oddělení je od roku 2015 držitelem plakety Baby-Friendly Hospital, kritéria pro získání stanovuje Světová zdravotnická organizace s UNICEF. Nejvyšší porodnost byla v roce 2009, kdy na svět přivedli celkem 1039 novorozenců, magickou tisícovku překročil také rok 2017, kdy se v Táboře narodilo 1017 dětí.

SKLÍZÍ POKLONY

Nové dětské oddělení sklízí pochvaly na všechny strany. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který ho v květnu navštívil, měl z tohoto oddělení největší radost. „Je to ukázka toho, že i v nemocnici takové velikosti se dají udělat obrovská kouzla po stránce nejen technické, ale i vizuální,“ upozornil.

Výtvarné pojetí nadchlo při prohlídce i táborského starostu Štěpána Pavlíka. „Není to vůbec uniformní. Prostory jsou úžasné, žádná jednolitá chodba. Jsem rád, že takové moderní dětské oddělení vzniklo právě v Táboře,“ zhodnotil.

Táborské nemocnici se dlouhodobě daří udržovat vysoký standard poskytovaných zdravotních služeb a sociální péče. Modernizuje nejen prostředí, ale pochlubit se může i dlouhodobou ekonomickou stabilitou. Letos pošesté obdržela prestižní cenu CZECH Stability Award s nejvyšším možným skórem AAA. Na tomto úspěchu mají podle náměstka nemocnice Miroslava Kubeše podíl hlavně zaměstnanci. „V ocenění tímto certifikátem se odráží úsilí všech zaměstnanců. Obhájením přísných kritérií nemocnice potvrzuje, že je spolehlivou a důvěryhodnou společností,“ zmínil.

NOVÉ PŘÍSTROJE

Minulý rok zhodnotila i hejtmanka Ivana Stráská. „Nesmírně mě těší, že se Nemocnice Tábor stále rozvíjí a modernizuje. Významné bylo nejen zhotovení nového dětského oddělení, ale i projekt návazné péče, v rámci kterého bylo pořízeno několik desítek přístrojů. Mezi nejvýznamnější patří nové CT, monitorovací systémy a vybavení rehabilitačního oddělení,“ připomněla.

– V roce 2017 byl zřízen sklad krevních zásob a jako první v kraji získalo gynekologicko – porodnické oddělení možnost rodit „nanečisto“ díky porodnímu trenažéru.
– V témže roce byla navázána spolupráce s Městskou knihovnou Tábor, která miniknihovny zásobuje knihami a zabezpečuje aktualizaci čtiva. Pacienti si mohou zkrátit dlouhou chvíli i poslechem audioknih.
– V roce 2018 navštívil nemocnici ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prohlédl si lůžkovou část chirurgického oddělení, gynekologicko-porodnické a hemodialyzační oddělení.
– V únoru 2019 se slavnostně otevírala přístavba, nové dětské oddělení za 76 milionů korun.
– Začátkem listopadu 2019 proběhla reakreditace.
– Nyní se staví nový pavilon psychiatrie, atypická třípatrová budova vyjde na 166 milionů a hotovo má být do poloviny příštího roku.
– Chystá se i rekonstrukce interního pavilonu, která má za cíl zvýšit komfort pro pacienty, zmodernizovat vybavení, zmenšit pokoje, zvýšit soukromí pacientů a celkovou prestiž.
- V průběhu příštího roku začne výstavba nového urgentního příjmu. Nemocnice otevře také vlastní odběrové centrum, aby dárci nemuseli dojíždět do jiných nemocnic.

NETRADIČNÍ SETKÁNÍ

Loni se zaměstnanci připojili k oslavám 100. výročí republiky. „Uspořádali jsme historicky první setkání zaměstnanců i se svými nejbližšími. Symbolicky jsme zasadili lípu svobody a uložili do země i časosběrnou kapsli se vzkazy budoucí generaci,“ oznámil ředitel Ivo Houška.

Brány nemocnice se otevírají veřejnosti každoročně při světových dnech diabetu, ledvin, zdraví či zraku. „Naše nemocnice má téměř osmdesátiletou tradici, někteří zaměstnanci zde pracují více než polovinu života. Každý z nás tu zažil svůj jedinečný příběh, proto jsme se rozhodli uspořádat jako poděkování současným i bývalým zaměstnancům několik akcí, které vyvrcholí velkolepou společnou oslavou v hotelu Palcát,“ vysvětlil.

ŽIVOTNÍ KARIÉRA

Staniční sestra z oddělení chirurgie Ilona Jenšíková patří mezi zaměstnance, které s nemocnicí spojuje celý profesní život. „Začínala jsem jako ošetřovatelka na neurologii, přitom jsem dálkově studovala v Jihlavě. Praxi jsem potom absolvovala na septické chirurgii,“ vysvětlila.

Nakonec skončila na pooperačním pokoji. „Ten byl vlastně první v kraji, ani Budějovice ho neměly,“ upozornila Ilona Jenšíková. Tenkrát nebylo ani lůžkové ARO, to se otevíralo až v roce 1983. Po maturitě ještě byla na resuscitaci a anestezii.„K tomu jsme jezdili i záchranku,“ přidala další pracovní zkušenost.

PRÁCI BY NEMĚNILA

Po 46 letech si nedovede představit, že by šla dělat jinou práci. Za ta léta viděla různé lidské příběhy. Zaměstnání ji stále naplňuje a do důchodu se zatím nechystá. „Mám ráda pestrost a změnu, důležité je mít také kvalitní kolektiv. Na pracovišti se cítím výtečně, děvčata jsou tu pracovitá, a tak doufám, že tu ještě nějaký týden vydržím, “ prozradila.

Dříve měli podle jejích slov pacienti na 33 lůžek jednu toaletu a sprchu. „Dnes se léčí v nesrovnatelném komfortu. Na každém pokoji je sociální zázemí včetně ledničky a televize. Dříve bývaly pokoje šestilůžkové a sedmé lůžko bylo spartakiádní lehátko uprostřed místnosti, běžně se dávaly i matrace doprostřed pokoje,“ zavzpomínala.

Spousta výkonů se dnes dělá laparoskopicky. „I operativa jde kupředu, což je nádherné. Kýly, operace slepého střeva, žlučník i žaludek se operují laparoskopem. Doba léčení se díky tomu zkrátila na minimum,“ porovnala s dobou minulou. Jako staniční sestra má ve své kompetenci chod celého oddělení, přes fasování materiálu po rozdělování pracovních směn. Nezapomíná však své podřízené chválit. „To je hodně důležité, pochvalu potřebují slyšet vícekrát než jednou za rok,“ míní.

GRATULACE OSLAVENKYNI

Pro nemocnici ke kulatinám má i přání. „Nemocnici přeji do budoucnosti všechno nejlepší, hlavně hodně, hodně schopných a pracovitých sestřiček. Dostatek lékařů, příjemných pacientů, ale i dalšího personálu. Protože nemocnice nemůže fungovat bez kuchyně, prádelny, lékárny ani údržby,“ uzavřela Ilona Jenšíková.

Oslavy 80. výročí založení Nemocnice Tábor pro současné zaměstnance
- Sobota 7. prosince od 10 h Mikulášské badmintonové utkání ve sportovní hale Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor
- Čtvrtek 9. ledna od 17 h koncert v kostele na Žižkově náměstí, účinkují žesťový soubor TaKvintet, mezzosopranistka Karolína Berková, varhany Ladislav Šotek
- Pátek 24. ledna od 19 h v sále Spektrum v Sezimově Ústí divadelní představení Strašidlo Cantervillské – Oscar Wilde, hraje Prácheňská scéna z Písku
Čtvrtek 20. února od 16 h Setkání současných i bývalých zaměstnanců nemocnice ve velkém sále hotelu Palcát v Táboře.Zájemci o vzpomínání, povídání a přátelské setkání z řad bývalých zaměstnanců nechť se přihlásí k účasti na svá bývalá pracoviště.