Vše začalo při zjištění nedostatku jednorázových ochranných roušek tím, že firmy, které měly možnost přizpůsobit alespoň částečně svůj výrobní program, tak začaly šít pratelné látkové roušky a nabídly je naší nemocnici k dispozici. Mezi prvními firmami byla táborská společnost Kalaš nebo společnost Sinfo z Mladé Vožice, následovaly další společnosti, desítky fyzických osob z okolí nemocnice, ale i z řad vlastních zaměstnanců. Díky této aktivitě byla naše nemocnice schopna vybavit již zmíněnými látkovými ochrannými pomůckami jednotlivá oddělení, kde není nutné mít jednorázové pomůcky a ty nám tak mohly zůstat pro pracovníky v první linii. Tímto způsobem jsme získali stovky vyrobených roušek.

Další nezbytnou pomůckou a symbolem pro pomoc zdravotníkům se stal ochranný štít. Kontaktovala nás spousta firem nebo majitelů 3D tiskáren, kteří nám začali štíty nabízet a dodávat. Výhodou těchto štítů je snadná údržba a dezinfikovatelnost, tudíž jsme jimi mohli vybavit velkou část nemocnice. Mezi prvními dodavateli štítů byl Denis Kořínek z českobudějovické společnosti VytiskniTo.net nebo společnost Ysoft z Brna, z táborských společností např. VSP Data nebo střední odborné školy, jež mají možnost výroby na tiskárnách 3D. Dalšími pomůckami nás vybavilo ČVÚT v Praze.

Velké poděkování patří i společnostem, organizacím a fyzickým osobám, které podporují naší nemocnici formou finančních darů. Mezi největší patří např. společnost E-ON, Nadace ČEZ, společnost Siko, firma Terto nebo obec Březnice. Přidávají se i fyzické osoby jako je senátor Pavel Eybert a další.

Nejen ti, kteří se zabývají výrobou a dodáním ochranných pomůcek, se rozhodli podpořit naše zaměstnance a kolegy. Svými produkty nám udělala radost společnost Rej pana Kose z Plané nad Lužnicí tím, že všem našim zaměstnancům poslala velikonoční perníky. Od společnosti Maspex Czech jsme zase získali dodávku džusů Relax k zajištění pitného režimu našich zaměstnanců. Další podporou se staly zdravé ovocné tyčinky raw společnosti DM Hermes věnované našim zaměstnancům k dodání energie. Další velkou dávku, tentokrát sladké energie ve formě čokoládových pralinek, nám doručilo táborské Muzeum čokolády. Jako projev loajality a soudržnosti s našimi zdravotníky napekla vedoucí úklidu paní Hallerová koláčky a roznesla je zdravotníkům na některá oddělení.

Také ostatní naši kolegové a kolegyně se zapojili do zajištění potřebných pomůcek pro péči s pacienty. Jako nedostatkové zboží se ukázaly jednorázové ochranné pláště, a proto se asi dvacet našich kolegyň a jejich přátel z rehabilitačního a psychiatrického oddělení pod vedením vrchní fyzioterapeutky Gabriely Mazancové pustily do našívání těchto plášťů. Nakoupili jsme materiál, ze kterého se tyto jednorázové pláště vyrábějí a naše kolegyně jich našily více než 500 kusů. Zajímavé je, že cena tohoto pláště je na trhu nyní kolem 60 Kč, ale vlastními silami a ochotou bezplatně vyrábět ve volném čase, jsme s cenou pláště kolem 5 Kč. I tímto způsobem jsme schopni šetřit finanční prostředky nemocnice v této náročné době.

Závěrem bych chtěl ještě jednou velmi poděkovat všem zaměstnancům, firmám, společnostem a fyzickým osobám za podporu v této vypjaté situaci, zejména za ochotu a projev lidskosti nejen mezi sebou, ale i k naší nemocnici.

Ing. Miroslav Kubeš, ekonomický náměstek Nemocnice Tábor