Táborskou nemocnici čeká proměna. Podle její mluvčí Martiny Janouchové na ní vydělají především malí pacienti.

„Výstavba nového dětského oddělení začne prvního března a vznikne nad současnou porodnicí. Hlavní výhodou bude to, že se uvolní patro interního pavilonu, který tak bude v budoucnu možné rozšířit,“ uvedla Martina Janouchová.

Za další výhodu označila blízkost operačních sálů. „Nebude nutné děti vozit přes celý areál jako dosud,“ upřesnila. Na staré budově se navíc díky tomu uvolní místo pro chystané rozšíření rehabilitací.

Podle stavebního technika Milana Vanžury vyjde jen samotná stavba na 50 milionů korun.

Po připočtení DPH a ceny následného vybavení oddělení se částka vyšplhá na 70 milionů korun. Veškeré investice hradí sama nemocnice.

Na dosud dvoupatrové budově, jež stojí v areálu nemocnice už desátým rokem, přibude tedy patro třetí. Kapacita přitom zůstane stejná, zvýší se pouze kapacita dětské jednotky intenzivní péče.

„Důležité je, že se zkomfortní celé dětské oddělení. Porodnice totiž bude jen o patro níž,“ upřesnil Milan Vanžura. Stavba má být hotová do konce roku, z kraje příštího roku by mělo dojít k vybavení oddělení a jeho uvedení do provozu.

Tím však není plánům táborské nemocnice na zkvalitnění péče zdaleka konec: možná ještě letos dojde na zahájení výstavby nového psychiatrického pavilonu.

Plánuje se také ještě lépe připravit na případ nenadálého výpadku elektřiny.

„Máme k dispozici záložní agregáty, které při výpadku elektřiny automaticky nahrazují dodávky do nemocniční sítě,“ uvedl ředitel nemocnice Ivo Houška.

Během letošního roku se chystá investovat miliony korun, jež půjdou do zvýšení kapacity elektrocentrál a zajištění zásob pohonných hmot na dobu delší než nynějších 24 hodin.

„Elektrickou energií budou moci být zásobeny veškeré úseky nemocnice,“ potvrdil Ivo Houška. Už nyní jsou zálohovány důležité obvody jako dýchací přístroje, anesteziologické přístroje či centrální operační sály.