Po novém roce nastane ve všech nemocnicích mezidobí, kdy hospitalizovaní pacienti nebudou za lůžko platit. Lidé, kteří se přijdou léčit na jaře, už zaplatí. Ale o 40 korun méně než nyní.

Podle Kateřiny Zigáčkové z Ústrašic, která nyní zaplatila 400 korun za pobyt v porodnici, může být snížení poplatku pro některé pacienty zásadní.

„Pro ty, kteří jsou v nemocnici dlouho, je sleva důležitá a i čtyřicet korun udělá velký rozdíl," míní s tím, že ale ani porod ani nemoc si člověk nemůže naplánovat tak, aby na začátku roku ležel v nemocnici zadarmo. „V tom máme smůlu," směje se dvaatřicetiletá maminka druhého dítěte.

Zatímco lidé ušetří, nemocnice teď s hrůzou počítají miliony, o které přijdou. „Výpadek v regulačních poplatcích je zásahem do našeho plánu pro příští rok, pakliže projde návrh tak, jak nyní je, předpokládáme, že bude ve výši jedenácti milionů korun," uvádí k propočtu ředitel nemocnice Ivo Houška. Kde tuto částku najdou, v tuto chvíli ředitel neví.
„Na to teď nejde zareagovat, protože zatím není nic v platnosti kromě regulačních poplatků," dodal Ivo Houška směrem k důležitému dokumentu, kterým je ceník za jejich výkony, neboli úhradová vyhláška. Ta je v návrhu, k němuž v současné době běží připomínkové řízení.

Kolik a kdo zaplatí za lůžko zaplatí
Dítě do 18 let platit za lůžko nebude. Dospělý za každý den na lůžku vydá 60 korun.
Stokorunový poplatek zrušil Ústavní soud k lednu 2014.
Nové sazby začnou platit nejdříve v březnu 2014.

Nová vyhláška sice pro příští rok počítá pro nemocnice s 10 miliardami navíc, ale spokojenost s ní není. „Je nyní v jiné podobě, než jakou jsme viděli před měsícem a půl. Pakliže by v ní zůstala, neznamenaly by pro nás nižší regulační poplatky nic dramatického, jenže v současné podobě je finančně nevýhodná," říká Ivo Houška.

Vyhláška podle něj není ani jednodušší, ani čitelnější a ještě k tomu chce nemocnice připravit o miliony korun za vyžádanou péči pro hospitalizovaného pacienta.

Vyžádaná péče znamená, že nemocnice svého pacienta na vyšetření, které sama nemůže zajistit, převeze jinam. Nově by tento výkon ale dělala zadarmo. Jen například od VZP získala táborská nemocnice za rok 2012 za tyto úkony 10 milionů korun.

Ztráty za pobyt

K tomu přijdou ztráty způsobené úpravou regulačních poplatků. Ekonomický náměstek nemocnice Miroslav Kubeš upřesnil, že jeden měsíc bez poplatku pro ně znamená ztrátu kolem dvou milionů.

Na druhou stranu by se mohlo stát, že přestane narůstat počet dlužníků, kteří za pobyt nezaplatí. „Těžko říct, zda ubudou, protože většinou lidé při propouštění z nemocnice jen zapomenou zaplatit. Ale je pravda, že u pár lidí už dluh narostl ke čtrnácti tisícům korun," říká Miroslav Kubeš.

Dodal, že na soud se nemocnice zatím ani v jednom případě neobrátila. Neuhrazené poplatky vymáhají hlavně komunikací přes telefony. V současné době evidují dluh lehce přes 600 tisíc korun.

Podle primáře ortopedie Pavla Pazdírka je zbytečné, aby se někdo snažil prosadit si výměnu kloubu do období po novém roce, kdy se nemocnice ocitne v bezpoplatkové době.

„Objem operací je už nasmlouvaný, takže bychom stejně nikoho už nemohli uspokojit," upozorňuje primář, který doufá, že i s novou úhradovou vyhláškou dostane tolik peněz, aby mohli vyměnit tolik kloubů jako letos.

„Letos jsme na tom měli být špatně, ale nakonec jsme udělali asi nejvíc operací za poslední roky. Tak doufám, že to bude alespoň stejné."