Dobrovolné hasičské sbory České republiky získají od vlády jedinečnou finanční podporu ve výši 300 milionů korun.
Informaci o finanční podpoře zveřejnili předseda vlády Miroslav Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer po společném jednání s představiteli Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Bechyňští hasiči by peníze využili na nákup dopravního vozidla, zatímco v Radeníně potřebují výstroj a výzbroj. Především velitelé malých obecních sborů jsou ale k rozdělování peněz skeptičtí. „Nevím, podle čeho budou peníze rozdělovat, ale zřejmě podle výjezdové činnosti sboru. To pro nás znamená, že dostaneme minimum, jelikož moc nejezdíme. Patříme až do páté, tedy poslední, skupiny dobrovolných hasičů – samostatných výjezdů je minimum. Nemáme ani cisternu,“ usuzoval velitel téměř dvaceti hasičů v Radeníně Jaroslav Drahota.
Připomněl, že radenínští dobrovolníci teprve před třemi měsíci zažádali mikroregion o historicky první dotaci, a to ve výši 160 tisíc korun. „Sousední Kozmice jsou na tom mnohem lépe. Dostaly nový náklaďák Iveco a kompletní výstroj,“ uzavřel Drahota.
Státní peníze postačí na nákup výstroje pro 33 330 dobrovolných hasičů. Speciální oděv a ochrannou obuv tak dostanou členové sborů v 5550 obcích České republiky.
V Bechyni, kde si hasiči mohou svou činností vydělávat, ale tento způsob výdělku odmítli, mají podle velitele Miloslava Doudy techniku solidní. Nutně ale potřebují dopravní auto k převozu hasičů, protože čtyřicet let stará Škoda 1203 pomalu dosluhuje. „Kluci jsou srdcaři a touto činností nechtějí vydělávat. Peníze se ale hodí vždycky, dopravní auto potřebujeme nutně,“ reagoval Douda.
Jedinečnou podporu poskytne vláda podle Langra i těm nejmenším obcím, které nikdy předtím od státu neobdržely žádnou formu finanční podpory. Langer dále uvedl, že díky těmto financím bude moci každý rok generální ředitelství hasičského záchranného sboru nakoupit 40 nových automobilových stříkaček.
Po pětiletém využití vozů profesionálními hasiči přejdou tyto vozy do užívání dobrovolníkům