VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekoupíte? Univerzita za 40 milionů

Tábor - Zastupitelé se 30. září budou zabývat aktuální situací kolem budovy v centru Tábora.

20.9.2013
SDÍLEJ:

Budova univerzity v Táboře na prodej za 40 milionů.Foto: Archiv Deníku

Čelní představitelé okresního výboru KSČ se na konci 80. let nemínili tísnit v kancelářích připomínajících králíkárnu. Postavili si palác o zhruba 8000 čtverečních metrech. Nikdy se ho však už nedočkali. Skelet s obvodovými zdmi po listopadové revoluci přešel bezúplatně do majetku státu.
Tím začala dlouhá pouť budovy v centru města. Stojí na atraktivním místě, pár let žila mládím, dnes je uvnitř ticho a je spíš výjimkou, když na chodbě někoho potkáte. Jsou to čtyři roky, co nový vlastník – Jihočeská univerzita – nabídl objekt trhu. Od té doby cena z 89 milionů klesla na čtyřicet.
„Není lehké dnes prodat takový objekt. Tábor by musel vymyslet něco extra. Přestavba na byty by byla nákladná a trh je byty přesycený stejně jako kancelářemi," hodnotí budovu táborský realitní makléř Václav Pivokonský.

Nabídkou získání budovy se zabývá radnice a na stůl se 30. září dostane i zastupitelům. Ti teď měli dva termíny, kdy si mohli bývalou vysokou školu prohlédnout od půdy do sklepa. Využili toho jenom dva. „Přišel pan starosta Jiří Fišer a pan Havránek," upřesnil tajemník radnice Lubomír Šrámek.
„Teď se nám nabízí spousta nemovitostí, a proto je nutné určit priority. Chceme jednání šéfů klubů, protože na všechny mít nebudeme," naznačil postup starosta, který by byl rád, aby nové využití bývalé Jihočeské univerzity bylo odkazem akademické půdy. Sám ale na začátku roku 2012 připustil, že není reálné, aby budovu využila jiná vysoká škola. Táboru nikdy nepatřila, pouze pozemek, který tehdejší zastupitelé škole věnovali.

Tábor se univerzitním městem stal na počátku 90. let, a to za starosty Jiřího Vaníčka. Byl to on, kdo škole vyřídil akreditaci na cestovní ruch a pod jeho taktovkou město pozemek pod budovou škole věnovalo za jednu korunu. U hlasování byl ze současných zastupitelů i Jiří Fišer nebo Ladislav Šedivý z KSČM. I v otázce, zda byl takový obchod správný, stojí proti sobě.

„Vezměte si tu dobu, kdy k tomu došlo. Byla tady společná vůle, dostat do Tábora vysokou školu," připomněl loni starosta tehdejší nadšení, že v Táboře bude vysoká škola, a zdůvodnil tím také svoje hlasování pro převod půdy.
Ladislav Šedivý za KSČM tvrdí, že oni ruku nezvedli. „Pro převod pozemku jsme nehlasovali, my jsme souhlasili s budovou, ale pozemek jsme chtěli pronajmout na dobu 99 let. Abychom o něm mohli v budoucnosti rozhodovat."

Oběma rukama však podporuje myšlenku získání nemovitosti do majetku Tábora. Peníze podle něj leží v rezervě. „A mohli bychom jednat i s krajem, aby pomohl, když jsme pozemek škole dali za korunu. Otázka ovšem je, zda se naše radnice nachází v takovém politickém postavení, aby se jí to podařilo."
Jasno má i o využití objektu, o němž hovoří jako o strategické budově v centru města. Nastěhoval by sem úředníky, nebo ze školy udělal kulturní dům. „V Tabačce platíme za úřad nájem a pokud bychom ho sem přestěhovali, ještě by v univerzitě zbyly prostory, které bychom pronajali. Nebo bychom budovu mohli využít pro kulturní a spolkovou činnost, když jsme za pět milionů prodali Střelnici," rozvíjí své představy Ladislav Šedivý.

Miloš Tuháček ze sdružení Jinak! se nepouští představy školství. „Tábor by mohl být malým univerzitním městem s humanitním oborem, ožil by tím. Možná by to chtělo aktivněji jednat s nějakou vysokou školou, než čekat, jestli sama nepřijde."

Vypůjčený úřad

Ředitel městského úřadu Lubomír Šrámek nesouhlasí v otázce nájemného za kanceláře v Tabačce. „Tabačku máme ve výpůjčce, takže nájemné neplatíme. Hradíme si jen energie, což je 1,8 milionu ročně ,a pronájem jednoho skládku, což je dalších dvacet tisíc za rok. Energie bychom ale platili i v univerzitě," oponuje Ladislavu Šedivému. Jednou za pět let smlouvu o výpůjčce se státem obnovuje.

Pozemek zůstal obci. Stát na něj zapomněl

Bývalý starosta Jiří Vaníček. Na hlavu vysokoškolského učitele Jiřího Vaníčka dodnes dopadá stín korunového obchodu s pozemkem pod budovou Jihočeské univerzity. V té době byl starostou.

Jak to tenkrát s rozestavěnou budovou u hotelu bylo?
Patřila komunistické straně, ale byl to jen skelet s obvodovými zdmi a s gigantickým sálem na sjezdy. Dle zákona o propadnutí majetku strany přešla na stát. Byl v tom tenkrát binec, takže už nepřevedli pozemek a ten zůstal obci. Nejdřív se uvažovalo o poliklinice, pak že to bude vysoká škola. Podařilo se mi dohodnout se s tehdejším ministrem školství Pilipem, který našel 105 milionů na rekonstrukci a budova se potom převedla do majetku Jihočeské univerzity. V roce 1994 se škola otvírala.

A co ten pozemek?
Protože stát trval na jeho vyřešení, uzavřeli jsme smlouvu o bezúplatném převodu s podmínkou, že budova bude sloužit pouze školským účelům.

Proč jste ho neprodali?
Podle mého odhadu měl hodnotu asi dvou milionů. I kdyby nám je škola dala, budova by nám nepatřila. Tak jsme ho převedli s tou podmínkou.

Která potom stejně padla.
Ano, škola přišla s tím, že není schopná celou budovu obsadit a že by část chtěla pronajímat. Zastupitelé všemi hlasy, podotýkám všichni, rozhodli, že tu podmínku vypustíme. Důvod byl, že by jinak trvalo hodně dlouho, než by se obsadila celá budova. Část získal školský úřad a obchodní akademie, poslanci a kontrolní úřad tu měli kanceláře. Tak to fungovalo až do nástupu rektora Buška, který univerzitu v Táboře nechtěl a chtěl ji celou v Českých Budějovicích. Peníze z prodeje budovy měly jít na stavbu filozofické fakulty. Jenže to v té době chtěli asi sto milionů.

Autor: Alena Šatrová

20.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 25 000 Kč

Optometristé Optometrista/Optometristka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené optometristky a optometristy, kteří mají: Chuť a energii pracovat v příjemném prostředí rodinné české firmy, Vzdělání v oboru optometrie nebo adekvátní praxi, Příjemné vystupování a jsou komunikativní, Rádi hledají to nejlepší řešení pro každého zákazníka, Co u nás budete dělat?, Vyšetřovat a měřit zrak klienta, Naslouchat zákazníkům a nacházet pro ně optimální řešení, pro jejich potřeby, Aplikovat kontaktní čočky, Povedete záznamy klientů a administrativu s nimi spojenou, Nechceme to zadarmo a toto Vám na oplátku nabízíme my:, Silné zázemí stabilní české společnosti, Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, Hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou již po prvních 6-ti měsících, Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, Zajímavou práci v příjemném prostředí prodejny, Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků.Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Optik house s.r.o. tábor, Kvapilova, č.p. 2060, 390 03 Tábor 3. Informace: Veronika Pokorná, +420 775 898 582.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V nástrojárně nabízíme místo strojního zámečníka s předpokladem postupu na místo kvalifikovaného nástrojaře., Nabízíme kvalifikovanou práci na údržbě a také na výrobě vstřikovacích forem,, jednosměnný provoz,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvky na penzijní připojištění,, příplatek za dojíždění,, a řadu dalších benefitů.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Z průběhu akademie jistebnické ZŠ.

Školní akademie ukázala plnému sálu, že Jistebnicko má talent

Tým Acrobatic Cheerleaders Tábor těžil další mistrovské kovy

Tábor - Pražská hala Královka se stala dějištěm mistrovství České republiky ve sportovním cheerleadingu.

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Šumava - Orkán Kyrill, který na Šumavě v lednu roku 2007 způsobil polomy v objemu bezmála jednoho milionu metrů krychlových dříví, zásadně změnil tvář Šumavy.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

Akce ZUŠ Open se v Táboře líbila, přestože ji občas potrápil déšť

Tábor - Ve čtvrtek ovládla čtyři stovky míst po celé České republice jedinečná atmosféra akce ZUŠ Open.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT