Táborští radní a měšští strážníci poprvé umožnili veřejnosti nahlédnout do prostor svých pracovišť. Zájem o prohlídku kanceláří, zasedacích místností i prostory policejní služebny byl nad očekávání velký.

S nápadem ukázat táborským místnosti radnice, matriky a městské policie přišel samotný pan starosta Jiří Fišer. „V tomto rozsahu je to poprvé co je lidem umožněno nahlédnout do našich kanceláří, udělali jsme to mimo jiné také proto, abychom vyvrátili spekulace o tom, že si radní žijí v nějakém extrémním přepychu,“ vysvětluje starosta. „Zájem o prohlídku je poměrně velký, mimo jiné zde byli i bývalý krumlovský starosta či lídr kapely -123minut Zdeněk Bína s kolegou Honzou Urbancem,“ dodává Jiří Fišer.

To, že táborským občanům není lhostejné kde úřadují hlavy města dokázala i vcelku vysoká návštěvnost. V době kdy jsme s Deníkem navštívili všechny zpřístupněné budovy, tedy někdy kolem druhé odpoledne, se návštěvnost vyšplhala na cca dvě stě lidí. S tím, že asi nejnavštěvovanější byla kancelář starosty a místnost s kamerovým systémem na služebně městské policie. „Něco takového tu zatím nebylo a myslím si, že lid by měl vědět, kde úřadují naši představitelé,“ kladně hodnotí den otevřených dveří jeden z návštěvníků, Gabriel Kollárik.

Lidé, kteří se rozhodli nahlédnout do míst Městského úřadu, mohli mimo radnice navštívit i matriku, kde tím nejzajímavějším byla zasedací místnost vyzdobená honosnými skleněnými lustry a především portréty prvních deseti starostů Tábora. „Velice mile mě to překvapilo, je to výborná myšlenka, žiji v Táboře čtyřicet let a ještě nikdy jsem v těchto prostorách nebyla,“ říká nadšeně Alena Bárová.

Tím nejatraktivnějším místem pro táborské občany se stala služebna městské policie a to především místnost s kamerovým systémem. Z úst velitele Petra Svobody se pak návštěvníci dozvídají, že kamerový systém v Táboře se rozvíjí od roku 2001, a že naše město střeží celkem 19 kamer. Svoboda v průběhu svého výkladu i názorně ukazuje jak systému funguje a ochotně odpovídá na zvídavé dotazy návštěvníků. Mimo kamerového systému byl k vidění i policejní skútr, výzbroj včetně pistolí a různých donucovacích prostředků či nejmodernější digitální radiostanice vybavená GPS. „Návštěvníci si mohou veškerou výzbroj vyzkoušet a například si mohou zkusit i fouknout do alkoholtestru,“ objasňuje zástupce velitele Zdeněk Fara, který taktéž všem příchozím vstřícně odpovídá na všechny otázky.

Oficiálně první den otevřených dveří Městského úřadu v Táboře se tedy vyvedl se vším všudy a spokojené byly obě strany. Jak samotní pořadatelé, tedy radní, tak i občané táborští.

Michala Nováčková