Závodník v kompletním zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a v těžkých botách tahá hadice, běží po schodech, mlátí kladivem a tahá figurínu do úplného vyčerpání. To vše za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápe, jak se může člověk takhle dobrovolně ničit. Tak tenhle obrázek se naskytne ve čtvrtek 15. září od devíti hodin i Táborákům.

Do města husitů se historicky poprvé stěhuje krajské kolo jedné z nejatraktivnějších hasičských soutěží. Pro zasvěcené stačí jen tři písmena: TFA.
„Ve volném překladu to znamená Nejtvrdší hasič přežívá. Jde o simulaci hasičských činností převedených do sportovního zápolení. Tato klání jsou velmi fyzicky náročná a každý z účastníků si sáhne skutečně až na dno svých sil,“ líčí ředitel táborského územního odboru HZS Jihočeského kraje Petr Hojsák. Soutěže TFA jsou velmi populární v České republice i ve světě a lákají velké množství diváků. Ti táborští se o tom budou moci na vlastní oči přesvědčit ve čtvrtek dopoledne. Startuje se po deváté hodině v ulici Na Bydžově. Trasa pak pokračuje Údolní ulici a na závěr čekají na hasiče schody v Příkré ulici.

Táborští hasiči nejsou v soutěži TFA žádnými nováčky. „Náš územní odbor se může pochlubit vicemistrem Evropy z roku 2008, které se konalo v Německu. Stal se jím nadstrážmistr Jiří Dvořák - hasič strojník požární stanice v Táboře,“ poznamenal Petr Hojsák.
Hasiči budou soutěžit v kategoriích do čtyřiceti a nad čtyřicet let. Každé okresní město postavilo pětičlenné družstvo. Vyhodnocují se časy jednotlivců. Pět nejlepších pak pojede reprezentovat Jihočeský kraj na finále do Prahy.

JAK TO ZAČALO
Na počátku 90. let 20. století uvedla firma Scott na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou a pár nadšenců ve spojení s hasiči se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ dýchací techniky, přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné hasičské činnosti s odborným monitorováním zúčastněných. Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž : závodník v kompletním převlečníku, s dýchacím aparátem a v těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit. Soutěž si záhy získala takovou popularitu, že v mnohých státech USA začala fungovat národní kola až nakonec se celá šlamastyka přenesla i za oceán do Austrálie i Evropy. Začalo vznikat více modifikací původní soutěže, která se odbývala v kompletní „plné polní“ v celkovém čase cca tří minut, z důvodu nemožnosti sladění obuvi i převlečníku, o dýchací technice nemluvě, zrodil se tzv. TFA čtyřboj, sestavený ze čtyř disciplín, z nichž prvá obnáší roztažení a poté smotání hadic, ve druhé soutěžící zápasí s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávají 3m vysokou bariéru, dále jde o vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a závěrečná disciplína totálně umrtví soutěžící při výběhu do 10, 15, či 20-ti podlaží. Po prvotních problémech s nedůvěrou se soutěže tohoto typu začaly doslova v masovém měřítku pořádat v ČR.
⋌Zdroj: www.tfa-czech.cz