Tábor vyhrál počtvrté za sebou. Cenu si na Krajském úřadu v Českých Budějovicích z rukou náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro IT a e-government Lucie Kozlové převzali tajemník úřadu Lubomír Šrámek a vedoucí IT oddělení Pavel Lešetický.

„Gratuluji vítězům letošního ročníku i všem starostkám a starostům, kteří webové stránky svých obcí neustále rozvíjí, zlepšují a starají se o ně. Důležité je, aby informace na webech byly funkční a snadno dohledatelné. Neplatí tedy jen IT pravidla, ale také zdravý selský rozum a pohled obyčejného člověka,“ okomentovala výsledky soutěže náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro IT a e-government Lucie Kozlová.

Novinkou Zlatého erbu v roce 2023 bylo hodnocení všech obcí s rozšířenou působností (ORP). Ty se do soutěže nemusely přihlašovat a byly hodnoceny automaticky. „Takových obcí je v Jihočeském kraji celkem sedmnáct a na jejich webech je velká spousta informací. Jistě je velký rozdíl mezi webovou prezentací malé obce a okresního či krajského města. Tábor si své vítězství zaslouží, jejich webové stránky jsou příkladné a vykazují dlouhodobě vysoký standard,“ doplnila Kozlová.

Krajská porota letos přihlížela především k povinně zveřejňovaným informacím, využití otevřených dat a na bezpečnost webu. „Hodnotilo se také, jestli a jak weby slouží občanům, jaké mají elektronické služby a jak je využívají. V některých případech nám chyběly služby navázané na e-identitu občana. V dnešní době je důležité, aby každý mohl s úřadem svého města či obce pomocí aplikací vyřídit vše potřebné a ideálně vůbec nemusel opustit svůj dům. Stále také některé weby narážejí na chyby v responzivním vzhledu. Občan musí mít při prohlížení veškerý komfort a je jedno, jestli se dívá do monitoru počítače nebo na display mobilu,“ dodala náměstkyně Kozlová.