Město Tábor společně se Zdravým městem letos v létě uspořádalo již 17. ročník květinové soutěže. Výsledky jsou známy delší dobu, nyní se však ti nejlepší pěstitelé dočkají i peněžního ohodnocení, které podléhalo schválení rady města.

Jak informoval místostarosta Radoslav Kacerovský, vyhodnocení květinové soutěže 2023 radní posvětili v pondělí 16. října. „Cílem soutěže je motivovat táborskou veřejnost, aby vylepšovala své balkony, předzahrádky a truhlíky květinovou výzdobou. Následně oceňujeme nejhezčí přihlášené zahrádky a balkony,“ vysvětlil.

Letos se do pěstitelského klání přihlásilo 11 uchazečů. Hlasování veřejnosti se uskutečnilo prostřednictvím sociálních sítí, druhou část hodnocení pak měla na starost odborná porota. „Lidé dávali svým favoritům na facebooku like a další hlasování se uskutečnilo v rámci komisařů Zdravého města,“ naznačil Kacerovský.

Čtyři ocenění

Na prvních třech místech skončili nakonec čtyři šikovní zahrádkáři. „Na třetím místě se shodným počtem bodů skončili totiž dva uchazeči,“ oznámil místostarosta s tím, že komisaři i veřejnost se de facto shodli. Vítězové získávají poukázky do zahradnictví v celkové hodnotě 10 tisíc korun.

Klokoty.
V Táboře začal 17. ročník květinové soutěže. Hlasovat lze na sociálních sítích

Nejlépe dopadla Jana Svobodová a její skalka před rodinným domem v Klokotech, která si zasloužila poukaz v hodnotě 3 750 korun. „Ta získala první místo od veřejnosti a druhé od komise,“ upřesnil. Druhé místo obsadil a poukázku za 3 500 korun dostává Pavel Vaněk a jeho květinový dům v ulici Za Hřištěm v Čekanicích. „Ten skončil podle komisařů první a veřejnost ho svými hlasy dostala na třetí místo,“ podotkl.

Dvoutisícovou poukázku a třetí místo vybojoval František Mareš a jeho balkon bytu v ulici Československé armády na Pražském sídlišti, toho občané na facebooku svými palci nahoru poslali na druhé místo a komisaři na bronzovou příčku. Shodný počet hlasů od komise získala také Markéta Farkašová a její balkonová výzdoba v Kollárově ulici na Novém městě, která obdrží poukázku na 750 korun.

Radost pro všechny

Ačkoliv letos přišlo méně přihlášek, tak byl ročník úspěšný a bohatý. „Co se týká kvality výzdoby, byl letošní ročník velmi bohatý a je vidět, že obyvatelé Tábora chtějí své domy, byty, balkony a terasy vyzdobit tak, aby měli radost nejen oni sami, ale i další obyvatelé. Těší nás každá zaslaná fotografie a budeme rádi, pokud se do dalších ročníků pěstitelé, zahrádkáři a milovníci květin zapojí v hojném počtu," uvedla koordinátorka Zdravého města Lenka Čeňková.

Další motivace

Město Tábor a Zdravé město by rádo příští rok nadšené zahrádkáře víc motivovalo. Počet účastníků v květinové soutěži, kteří se přihlašují sami, totiž od loňského roku klesl na polovinu. „Snažíme se hodnotit diplomem a poděkováním i nepřihlášené a oslovit tak i další obyvatele, kteří mají krásný prostor před domem či květinovou výzdobu na něm,“ uzavřel Radoslav Kacerovský. Samospráva ocení i tipy od veřejnosti, letos hlasování začalo v pátek 11. a skončilo v neděli 27. srpna.

Hlasování na facebooku (akutálně)

Skalka v Klokotech - 508 like

Dům za Hřištěm - 267 like

Balkon v ČSL - 268 like

Balkon Kollárova ulice - 72 like