Po třech rušných dnech si včera Jiří Hochman zase mohl v klidu vychutnat kávu ve své cukrárně na Starém městě. Nervozitu a soutěžní napětí vystřídalo uspokojení. Cesta na evropské klání zmrzlinářů do italské Boloně nebyla marná. Jiří v hodnocení neodborné poroty nechal za sebou všechny konkurenty z evropských zemí.

Když se Jiří Hochman v dubnu stal mistrem České republiky a vysloužil si postup do Itálie, zůstal na pevné zemi: odvedu tam svou práci tak, jako ji dělám denně v Táboře. Tedy nejlépe, jak dovedu.

Chladná hlava, i když trochu nervozity připouští, mu dovolila připravit zmrzlinu Paris Brest tak dobře, že u mezinárodní poroty složené z novinářů nenašla přemožitele. Škoda, že měli jen třetinu rozhodovacího práva, zbylé dvě patřily odborníkům. Vyhlásili pouze tři nejlepší, kteří postoupili na mistrovství světa. Tady si Jiří musí říct, že snad příště… De facto je ale možné prvenství u novinářů vnímat jako neoficiální čtvrté místo v pořadí.

„Vůbec jsem nepřemýšlel, jestli se mi momentálně něco nepovedlo nebo povedlo, snažil jsem se svoji práci jen udělat co nejlíp. Limitoval mne jedině čas, který sice byl nadstandardní, ale jak nervy přece jen trochu pracovaly, připadal mi krátký,“ vrací se k soutěži. Do karet mu hrála skutečnost, že pracovali na italských strojích, které používá i v Táboře, ale s vlastními surovinami. Ke klidu přispěla i atmosféra, mezi soutěžícími nepanovala nevraživost.

„Naopak, všechno bylo velmi příjemné. Měli jsme i společnou luxusní gala večeři, což opět bylo moc fajn, protože se o nás dobře starali,“ dodává.

Jiří se sice domů nevrátil se vstupenkou na světové měření umu, ale důležité je pro něj i uznání od novinářů, kteří zastupovali běžnou veřejnost. A právě pro ni Jiří Hofman svoji zmrzlinu den co den v cukrárně „u mašinky“ vyrábí.

Chybějící drahý kov mu vyvažuje pozvání od lektora italské univerzity s vlastní značkou, k němuž má teď kdykoli otevřené dveře.

Z České republiky se v Boloni sešli tři soutěžící. Zmrzlinářka z Plzně postoupila díky divoké kartě za uvolněné slovinské místo a české barvy hájil také pražský Ital. Jiří Hochman je prvním mistrem ČR.