A to možná i v souvislosti s výsledky kontrol Sdružení na ochranu spotřebitelů ohledně některých nekvalitních balených vod, případně s varováním o zhoršené kvalitě pitné vody v důsledku povodní, dešťů a jiných vlivů. Za rozbor v domácnosti si firma účtuje stovky korun a na základě zjištění zpravidla zhoršených výsledků doporučuje nákup speciálních filtrů v hodnotě několika desítek tisíc korun.

„V případě pitné vody dodávané do veřejného vodovodního řadu provádějí provozovatelé prostřednictvím akreditovaných laboratoří tisíce laboratorních rozborů kvality vody jak u zdrojů, tak na koncových odběrných místech, celkem ze zhruba šesti set míst Jihočeského kraje. Kromě provozovatelů vodovodů provádí nezávislou kontrolu kvality pitné vody i orgány ochrany veřejného zdraví, Zdravotní ústav či např. Povodí Vltavy. V případě pochybností má zákazník možnost obrátit se na Krajskou hygienickou stanici, která mu může poskytnout doplňující informace a vysvětlení,“ vysvětlil Jan Jindra, vedoucí oddělení rozvoje VAK JČ.

Kvalita vody přitom musí splňovat veškeré přísné hygienické normy. Voda se v úpravnách a vodojemech upravuje podle aktuálních parametrů, čili obavy ze zhoršení kvality vlivem povodní a počasí je zbytečné.

Podobně kvalitu vody hlídá a v laboratořích zkoumá také společnost 1. JVS.
"Pracovníci zaznamenali v některých našich lokalitách, a to i na Táborsku aktivity různých firem, nabízejících za poplatek kontrolu vody používanou k pití a vaření v domácnostech. Na lístku se ovšem už nepíše, zda-li se jedná o vodu z vlastního zdroje, tedy studnu nebo o vodu z vodovodního řadu," říká mluvčí společnosti 1. JVS Jitka Kramářová.

"Pokud někdo používá vodu z vlastních zdrojů, je jen správné, že si nechává prověřit kvalitu a je jen na něm, jakou společnost si vybere," dodává. Kvalita vody z vodovodního řadu je pod pečlivou kontrolou, další rozbory „nezávislou“ firmou považují odborníci obou společností za nadbytečné a drahé.


Alena Řezáčová
¨¨