„Naši hasiči se angažují úplně ve všem. Kromě nich tady jiný dobrovolný spolek nemáme, takže pomáhají při brigádách, zajišťují sběr železného šrotu, pořádají dětský den či sportovní den pro děti," chválí dobrovolníky starosta obce František Drtina.

Sbor nyní čítá 46 členů a ostřílení mazáci mezi sebe rádi přijmou i mládež: „Snažíme se přitáhnout i náctileté, kteří o to mají zájem. Od šestnácti se pak mohou účastnit i soutěží v požárním sportu. Jenže je jich málo, tak čekáme, než děti dorostou," směje se František Drtina s tím, že sbor jezdí také po okrskových soutěžích. „Nepatříme k těm, kteří pravidelně obsazují stupínky vítězů. Ale jednou za čtyři roky se nám taky zadaří a přivezeme si třetí místo."

Libějičtí hasiči disponují kromě benzinové motorové stříkačky PS-12 i plovoucím motorovým čerpadlem PH1200. Mohou se pyšnit také historickou stříkačkou z roku 1911. Ta je stále plně funkční i přesto, že stojí ve zbrojnici pouze jako vzpomínka na staré časy. O tom, že ale nepatří do starého železa, přesvědčili Libějičtí návštěvníky stých oslav výročí sboru v roce 2012. „Stříkačku jsme zdědili po předcích.

Hasičárna je tak velká, že se tam vešla nejen ona, ale i stříkačky, které se v průběhu let měnily. Nepřekážela tam, a také díky tomu jsme stříkačku zachovali funkční a na naše stoleté výročí jsme ji zrenovovali," sdělil starosta.

Ve sboru působí desítky let Jaroslav Novotný, který v pondělí oslavil pětaosmdesáté narozeniny a jeho kolegové na něj s přáním nezapomněli. V minulosti pro Deník zavzpomínal i na nejhorší požár v obci: „Vypukl v 50. letech. Hořela maštal v čísle popisném 21 a my jsme to hasili ještě se starou stříkačkou. Byl to její poslední výjezd," říká pamětník. Své vzpomínky přidává i Jan Lutovský (76). „Hned po čtyřech letech tady hořela i kůlna a kravín," doplňuje.

Z historie sboru:

• Historie sboru dobrovolných hasičů sahá až do roku 1912, letos tedy oslaví 102 let své činnosti.

• Dne 9. dubna 1911 se sešli podílníci kontribučenského fondu a upsali na zakoupení nové stříkačky a vystavění hasičského skladiště 2 200 korun.

• Počátkem roku 1912 byl založen hasičský sbor, který měl třináct zakládajících členů.

• Starostou sboru byl zvolený František Janda, velitelem Josef Drtina a jednatelem František Smrž.

• Zakládající členové hasičského sboru: Alois a Vojtěch Pán (čp. 1), František Lutovský (čp. 3), František Janda (čp. 4), Josef Drtina (čp. 5), František Smrž (čp. 9), Josef Tupý (čp. 11), Josef a František Smrž (čp. 14), Jan Švadlena (čp. 18), František Kavrza (čp. 19), Jan Rejthar (čp. 20), Josef Šváb (čp. 24)

• Libějický sbor je aktivní
a v obci pořádá řadu akcí.

• Členové sboru se každoročně účastní okrskových soutěží v požárním sportu, v posledních letech v obou vypsaných kategoriích (mladší muži a starší muži). V přípravě je i družstvo žen.