Hasič Martin Petrák spojil svou zálibu ve fotografování se zaměstnáním. U táborských profesionálů zjišťuje příčiny požárů, což znamená, že fotoaparát má u sebe pokaždé, když někde hoří.

Na začátku listopadu se jeho snímky dostaly až do finských Helsinek. Tamní národní knihovna představila čtenářům práci českých hasičů v rámci unikátní výstavy, na níž se sešly tři desítky snímků od deseti autorů. Celkem u šesti fotografií byl autorem Táborák Martin Petrák. Snímky hasiči pořídili při skutečných zásazích napříč celou republikou.

Expozice nazvaná Moments of Everyday Life, neboli Okamžiky každodenního života, ukázala osobitý pohled hasičů na konkrétní mimořádnou událost.

Únava při požáru haly Comett

Martin Petrák vyjíždí k požárům stejně jako jeho kolegové. Jen s tím rozdílem, že nehasí, ale zkoumá, proč vlastně začalo hořet. „Nejdříve se musím věnovat vyšetřování a teprve potom, když je chvíle času, fotím. Je to většinou v mezičase, kdy se ještě nemůže na požářiště," popisuje své postupy.

Nikdy si nedokázal představit, že by zaznamenával smutné scény. „Jenže času je málo, a tak dělám to, co se mi nabízí, tedy fotím hasiče při zásazích." Pokud si najde čas na odreagování, odebírá se s aparátem do přírody.

Na výstavu do Helsinek vybral šest záběrů, se kterými uspěl při dřívějších soutěžích. Například požár haly táborského Comettu Plus z roku 2009 nebo rozhledny Hýlačka, která lehla popelem minulý rok na začátku ledna.

Soutěžil už čtyřikrát

Martin Petrák se do soutěže o nejlepší snímek roku, kterou pořádají bruntálští kolegové, u nichž funguje fotografický klub, zapojil již počtvrté.

„Zřejmě oni oslovili naše ředitelství, protože věděli, že je v Táboře někdo, kdo fotí," naznačil svou cestu do finské knihovny.
Šlo o úplně první příležitost, kdy si lidé mohli fotografie Martina Petráka prohlédnout. Až dosud jeho snímky viděli jen kolegové, kteří je míjeli na chodbě táborské hasičské zbrojnice v Měšicích. Nebo i na pražském generálním ředitelství.

„Několik fotografií bývá ke zhlédnutí i na festivalu outdoorových filmů," doplňuje s tím, že to už tematikou nejsou jen požáry a hasiči, ale také další jeho záliba – lezení po skalách v přírodě.