Čarodějnice tu každoročně pořádají slet. První děsivou postavičku vytvořil před deseti lety starosta Jan Dafčík s rodinou pro své děti. „Dříve jsem bydlel v Olomouci a se švagrem jsem udělal první čarodějnici, abychom postrašili děti. Tam se to nechytlo, ale když jsem se přestěhoval do jižních Čech, nedaleko rodného Tábora, tak jsem to zkusil znovu,“ prozradil, jak tvoření vzniklo.

Přistání se nepovedlo

Lomáci podle starosty nevšední zvyk vzali za svůj a v dalších letech už téměř soutěžili, kdo vytvoří nejstrašidelnější dámu. A tak se až dodnes v obci tyto magické bytosti vždy před sabatem (30. dubna) objevují. „Letos čarodějnice připadly hned na týden po Velikonocích, některé dámy tak chvátaly, asi měly strach, že to nestihnou. Letěly na poslední chvíli, při přistávání nabouraly a skončily ve křoví,“ poznamenal s úsměvem.

Během let se postavy mění, zdokonalují, přibývají i detaily. Ani jednou se tradice nepřerušila. „I během covidu jsme je vystavili, jen jsme jim přidali roušky, dezinfekci a anti-covid lektvary,“ dodal Dafčík.

V Lomu u Tábora se již podeváté usadily čarodějnice.
Čarodějnice v Lomu vaří lektvar proti covid-19. Sabat navzdory opatřením bude

Stálý počet účastnic

Lomských krásek přiletí vždy přes 30 kusů, většina na koštěti, některá v sudu, ale přijíždí i jinými dopravními prostředky, na kole, na sáňkách či busem. „Každý rok dorazí podobný počet, jejich autoři a autorky je ale vylepšují, obměňují téma, všechny jsou originální. Letos máme například miss, maturanta a oslavenkyni, která k výročí upekla pro kolegyně i dort,“ zmínil starosta.

Nejlepší je podle něj to, že díky pouliční výstavě oblud i zpomalí doprava. „To je perfektní efekt, lidé se dívají na čarodějnice, a dokonce dodržují rychlost v obci,“ smál se.

Jak šel čas přidávaly se i okolní obce a města, Maršov, Malšice, Obora, Planá nad Lužnicí. „Už nejsme jediní, ale byli jsme první,“ podotkl Dafčík.

Lomské čarodějnice se přizpůsobily době. Koronavirus ovládl i lidovou tvořivost.
VIDEO: Čarodějnice přiletěly v rouškách

Chystají i klasické pálení

Čarodějnici si může vyrobit každý. „Není na tom nic těžkého, zvládne to každý doma. U nás to chodí tak, že se manželky domluví a většinou týden, dva před Filipojakubskou nocí je vystaví. Není třeba žádná velká organizace,“ vysvětlil.

V Lomu chystají i klasické pálení čarodějnic. Děti se setkají v převlecích na návsi, čekají na ně strašidelné úkoly a pak se přesunou hromadně k lesu, kde spálí čarodějnici a opečou si buřty.