Pokud jste proti plánované výstavbě úložiště vyhořelého jaderného paliva v okolí Božejovic, do konce září můžete napsat vládě.
„E–mail jsem vládě poslala již v průběhu prázdnin; o této možnosti jsem se dočetla v Táborském deníku. Jsem obecně proti jaderné energetice, byla jsem i proti Temelínu a doufám, že úložiště blízko mého bydliště nikdy nevznikne. Snad se tímto způsobem ozve co nejvíce lidí,“ řekla rezolutně obyvatelka Nadějkova Kateřina Mikešová.
Ekologický právní servis (EPS) se sídlem v Brně a Táboře spustil ojedinělý projekt v ČR, který má své kořeny v zahraničí. Občané a obce se tak mohou formou SMS nebo e–mailu vyjádřit k politice územního rozvoje.
„Ačkoliv se jedná o základní nástroj pro územní plánování ve státě, má veřejnost jen omezenou možnost ovlivňovat jeho podobu,“ řekla právnička EPS Vendula Zahumenská.


210 nespokojených
SMS vyjádří pouze nesouhlas se záměrem, v e–mailu může odesilatel své názory rozepsat detailně. „Obdrželi jsme 60 e–mailů a 150 SMS přímo k božejovickému úložišti. Jedná se o zcela rovnocennou formu připomínek k politice územního rozvoje, které mají větší váhu než petice. S ministerstvem místního rozvoje jsme se před spuštěním systému domluvili, že budou připomínky přijímat a při jednání vlády je zohlední,“ vysvětlila Zahumenská.

Občan, který zaslal e–mail nebo SMS (ne obojí jedním jménem), bude v průběhu října informován, jak ministerstvo s jeho připomínkou naložilo. Po zaregistrování je možné každých 14 dní získávat aktuální zprávy.
EPS proti úložišti bojuje i na lokální úrovni. Vytvořil propagační letáčky, jejichž distribuci zajistili občané i obecní úřady.
„Letáky jsem vylepila u místní lékařky, v obchodě, knihovně a na chodbě úřadu. Dvě stě kusů putovalo na festival do Olší. Na konec září ještě připravujeme protestní akci,“ zmínila se Olga Černá z místního sdružení Zachovalý kraj, které bylo v roce 2001 založeno na základě petice občanů.
„Domníváme se, že vládní kroky jsou předčasné. Až do roku 2015 mají být z celé republiky vytipovány pouze dvě lokality, nevím tedy, proč jich již nyní hledají šest,“ dodala Černá.
Letáková kampaň doputovala až do Jistebnice, které se sice výstavba až tak netýká, ale aktivně proti plánu vlády bojuje.


Dojde i na soudy?

EPS prezentuje názor, že ministerstvo bude muset na takový počet připomínek reagovat.
„Pokud nebude názor veřejnosti vláda respektovat, využijeme všechny možné kroky. Jedním z nich je i žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu,“ pohrozila Zahumenská.
Na webové stránce www.pur.eps.cz se občané mohou vyjádřit k devíti kontroverzním stavbám nebo záměrům.
„Celkem jsme zatím obdrželi tisíc sedm set připomínek,“ doplnila údaje Zahumenská.