Jak už dříve radnice informovala, na území města se nachází tři nebezpečné skalní masivy. V pondělí radní rozhodli o bezpečnostním opatření k tomu největšímu, v Klokotech. „Jedná se o poměrně vysokou skálu, pod kterou vede pěší stezka k výletní restauraci Harrachovka. Město v tomto místě má už léta volně přístupnou geologickou expozici,“ upřesnil lokalitu starosta Štěpán Pavlík.

Sanace je nutná, ale nákladná

Jde o hojně navštěvované místo nejen Táboráky, ale i turisty či lezci. „Už dříve jsme obdrželi různé signály o nestabilitě svahu, nyní máme i statický posudek, který říká, že zpevnění je nutné a sanace spěchá,“ popsal.

Jelikož jde o nákladnou investici odhadem ve výši 12 milionů, město na ni zatím nenašlo finanční prostředky. „Z hlediska bezpečnosti nyní musíme provést alespoň oplocení celé lokality nejenom ve spodní části. Nikdo se nesmí dostat na skálu ani z boku či seshora pěší stezkou od Klokot,“ podotkl starosta.

Kvůli bezpečnosti zamezí vstup

K nestabilní skále se tak nesmí dostat nikdo neoprávněný. „Proto jsme zvolili cestu pevného oplocení s kotvením, které bude obtížně překonatelné s dostatečným množstvím cedulek,“ vysvětlil.

Skalní masivy na území města Tábora, které  se mají dočkat bezpečnostní úpravy.
Tábor postupně upraví nebezpečné skály. Sanace té nejmenší začne už v březnu

Cena statických zátarasů vysokých 1,8 metru s jednou branou a třinácti výstražnými cedulemi se odhaduje asi na 500 tisíc korun včetně DPH. „Máme rozpočtové opatření až na 700 tisíc pro případnou rezervu, stavět se má co nevidět,“ uvedl starosta.

Nemá jít o zbytečnou investici, protože radní počítají s tím, že na místě oplocení zůstane několik měsíců, možná i let. „Bude sloužit nejen do sanace, ale i po celou dobu náročných úprav svahu, na které budeme muset v následujících letech najít peníze,“ míní Štěpán Pavlík.

Město tak žádá veřejnost, aby oplocení respektovala a myslela tak na ochranu vlastního zdraví. „Stěnu využívají zejména horolezci, chceme tak nejen je požádat o shovívavost. Kdyby se tam následkem rozdrolení skály někomu něco stalo, město by neslo odpovědnost,“ dodal mluvčí města Tábora Luboš Dvořák.