Nájemníci pěti panelových domů ve Veselí nad Lužnicí si mohou oddychnout. Alespoň pro březen. Firma AMRA, která domy vlastní, konečně uhradila zálohy za teplo.

Oddychli jsme si. Ale kdo ví, jestli nebudeme řešit podobnou situaci každý měsíc,“ reagoval na zprávu o uhrazení zálohy jeden ze zástupců veselských nájemníků Miroslav Pršala.

Ještě v pátek odpoledne ale na novém účtě založeném ve prospěch Veselských služeb, coby dodavatele tepla, peníze nebyly.
„Dívali jsme se účet v pátek okolo půl druhé a to tam ještě potřebná částka nebyla,“ potvrdil šéf Veselských služeb Jaroslav Benda.
Večerní kontrola účtu už přinesla pozitivnější zprávy. Nebezpečí odpojení domácností od tepla a teplé vody je zažehnáno. Alespoň na měsíc březen. A to i přesto, že AMRA zaplatila až pět dní po smlouvou určeném termínu.

„Platba nakonec proběhla zcela mimo inkaso. Pro nás je ale důležité, že nakonec zaplatili. Nakonec všechno, co jsme podnikali, jsme dělali kvůli lidem. Pro nás bylo prioritou, aby nezůstali bez tepla,“ zhodnotil situaci starota města Jaromír Novák.

Příští měsíc se však může odvíjet podle stejného scénáře. Navíc kromě záloh za teplo na další měsíc by měla firma umořit také první část téměř milionového dluhu, který má vůči dodavateli tepla. Část dlužné částky ve výši 450 tisíc měla být uhrazena ke konci února.

„Z dluhu jsme nedostali na účet zatím ani korunu. To je ale pro nájemníky v tuto chvíli bezpředmětné,“ uvedl včera odpoledne Jaroslav Benda.
Jak potvrdil starosta, město společně s Veselskými službami mají připravené tři varianty řešení, jak dlužnou částku z pražské firmy dostat. „Jestli nezaplatí, vybereme jednu z variant a použijeme ji. Nic konkrétnějšího v tuto chvíli neřeknu. Nebudeme odkrývat karty.“