Začalo to kdysi víkendovou tvořivou kratochvílí, při které závodily papírové modely o to, který dál doletí. Pak se to ale nějak zvrtlo a dnešní podoba věhlasného Podzimního sudoměřického balonového nebe nenechá nikoho na pochybách, že jde o jednu z největších akcí tohoto druhu široko daleko. Letos se k nebi nad „pupkem světa a středobodem vesmíru“ vznášelo devět horkovzdušných balonů z celé republiky.

V jednom z nich se v sobotu ráno vydali na svoji první společnou cestu i ženich s nevěstou, kteří si před tím mezi proutěnými koši řekli před starostou Sudoměřic u Bechyně své ano. „Letos jsme tu měli jako zpestření svatbu. Obřad se uskutečnil na zemi mezi dvěma balony, do kterých pak novomanželé a oddávající s matrikářkou nastoupili a vzlétli. Chvíli to vypadalo dramaticky, protože byla mlha, ta se však naštěstí rozpustila a zažili jsme krásný let,“ popsal sobotní ranní událost letošního balonového nebe starosta Stanislav Houdek.

V neděli ráno se do vzduchu s jedním ze zkušených pilotů vznesl také vítěz ankety o nejlepší regionální značku, kterou vyhlásily Místní akční skupiny Lužnice, Vltava a Ekoregion Úhlava.

A jaké by to bylo PO–SU–BA–NE, kdyby chyběl doprovodný program na návsi Z. W. Fixleyho? Ten letošní se nesl v duchu hry světla a stínu, a kromě balonářů a místního občanského sdružení Tatrmani se na něm podílela také Základní umělecká škola Bechyně a bechyňské alternativní divadlo Mýtus.