Je to kolorit každého konce roku: komunisté rozpočet ze setrvačnosti nepodporují. Letos se Ladislav Šedivý odvolává na ministra Babiše a tedy na nereálné příjmy města. Mimo realitu je návrh i podle Františka Dědiče z ODS.

Při hlasování o letošním rozpočtu Františka Dědiče přepadl smutek. „Aktivita se blíží k nule, když největší akcí je parkoviště na Větrovech," hodnotil výsledek práce radnice.
Do příštího roku posílají radní hned několik velkých investičních akcí jako například tolik očekávanou rekonstrukci bazénu, ani tak však bývalého starostu nepřesvědčili. „Z mého pohledu nejsou investice správně vybrané, taky málo žádáme o dotace, a když, tak hloupě," kritizuje. 

Přestože opozice nenechá na rozpočtu nit suchou, z vyjádření vládních stran jejich hlasy nepotřebuje. Navíc se k nim kloní i opoziční Ladislav Novotný z TOP 09, přestože v době, kdy ho Táborský deník oslovil, nebyl ještě stoprocentně rozhodnutý. „Zásadní výhrady k rozpočtu nemám, je v něm víc peněz na investice, a to je příznivé," vyjádřil se před hlasováním, které zastupitele čeká 19. prosince od 15 hodin. Vládní strany, které si drží 19 mandátů, už žádné kotrmelce nepředpokládají. Alespoň tak to vyznívá z vyjádření Radky Maxové z ANO.
„My nemáme problém rozpočet podpořit, hodně jsme o něm na radách diskutovali a vytyčili si všechny priority. Změny už navrhovat nebudeme, ctíme dohodu a nechceme hlasování nabourat," ujišťuje radní.

Mezi priority Tábora 2020 patří především zmiňovaná rekonstrukce plaveckého bazénu nebo haly na atletickém stadionu. Starosta Jiří Fišer by se rád pustil i do řešení parkování na Starém Městě, kdy už existuje projekt na další parkovací dům. To je ale zatím všechno, co k nákladné stavbě má. Spokojen je tak hlavně s výší provozního přebytku rozpočtu, k němuž se zavázali a splnili stanovených patnáct procent. S tím by si už podle něj Tábor mohl dovolit být odvážnější. „Táboru chybí šťáva, myslím, že bychom ve městě mohli mít i víc uměleckých děl, ale narážím na konzervatismu," avizoval tím zmařený plán umístit na křižovatku u vjezdu do Tábora symbolický kalich.

Za dosažení provozního přebytku, který si tato vláda dala za cíl, má rozpočet zelenou také u Miloše Tuháčka z Jinak!. „V tomto máme trend dobrý, provozní přebytek se oproti předchozím letům zvyšuje, což znamená, že na provozu města se tolik neutrácí. Tím zbývá víc peněz na investice, protože město je podinvestované," míní Miloš Tuháček, který oceňuje, že peníze půjdou do budov škol zřizovaných městem. Pozitivní pro radního z Jinak! jsou také o procento nižší náklady na mzdy zaměstnanců úřadu. Úspora vznikla snížením počtu pracovních míst, kdy některá uvolněná již úřad neobsadil.

Zatímco pro KSČM a ODS je rozpočet nehlasovatelný, pro Tibora Stano z ČSSD naopak stoprocentně hlasovatelný. „Myslím, že poprvé od roku 2002 vykazuje provozní přebytek mezi patnácti až šestnácti procenty, což je výrazně lepší výsledek, protože dosud býval kolem osmi procent. Tím si můžeme s úvěrem dovolit čtyři zásadní akce, aniž by úvěrové zatížení města vzrostlo a ještě nám zbude do dalšího roku," ujišťuje Tibor Stano.

Budou peníze vidět?

Pro rok 2016 si Tábor naplánoval do kapitálových výdajů 86 milionů, pro příští rok je to 120 milionů. Zásadně víc peněz poplyne do škol (3,5 / 25,5 mil.), víc dostal také Bytes na opravy paneláků (36,6 / 40,8), polepšily si i silnice a chodníky (15,6 / 17,1). Na druhou stranu si pohoršila plánovaná kapitálová rezerva (4,7 / 2,2) i přebytek rozpočtu města (1,7 / 0,6).
U celkových příjmů se pro letošek počítalo s částkou 706,5 milionu, pro příští rok se 745,8 milionu.
U výdajů je skóre 704,8 milionu pro letošek : 745,2 milionu v roce 2017.
Radnice počítá i s investicí do fotbalového stadionu v Kvapilově ulici, svůj díl dostane i příprava stavby domu seniorů nebo průmyslová zóna ve Vožické. S Budějovickou plány nepočítají, rekonstrukce hlavní dopravní tepny v Táboře může začít až po úplném zprovoznění Švehlova mostu přes Lužnici.