Dvoupodlažní stavba má nahradit původní malý dřevěný stánek, práce zhotovitel zahájil v září minulého roku a realizace by měla vyjít na něco málo přes 17 milionů. Hotovo má být na jaře příštího roku. Realizace je financována pomocí dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj konkrétně z Operačního programu životní prostředí (OPŽP).

Součást prohlídky

Uvnitř má být podle zástupce vedoucího Správy Chýnovské jeskyně Františka Krejči nejen zázemí pro turisty, ale i stálá expozice, která se stane zároveň součástí prohlídky. „V interiéru lidé najdou geologické a mineralogické expozice, exponáty z našich sbírek jako krápníkové útvary, leštěné horniny a třeba i plodnice hub sušené unikátní metodu mrazem. Část výstavních prostor bude věnována historii vápenictví a dolování,“ zmínil. Nejvíce atraktivní budou asi virtuální prohlídky zatopených částí, 3D projekce a prezentace výzkumů.

Chýnovskou jeskyni ročně navštíví v průměru 30 tisíc lidí.
Správa jeskyně chystá zázemí pro turisty

Hotová je hrubá stavba návštěvnického centra. „Daří se nám držet se harmonogramu. Chtěli bychom oficiálně otevřít nejspíše někdy v červnu příštího roku,“ naznačil zástupce vedoucího jeskyně. Kvůli stavebním pracím snížili kapacitu parkoviště. „Výjezdy těžké techniky se naštěstí vyřešily už mimo sezonu, většinu věcí jsme stihli před otevřením,“ poznamenal František Krejča.

Návštěvnost ovlivnil covid

Jeskyni otevírali až 1. června, kvůli koronavirovým opatřením je opět znatelně nižší návštěvnost. „Přišli jsme jak o sezonu školních zájezdů, tak zahraniční návštěvníky. Letos jsme snad neměli vůbec žádný organizovaný zájezd,“ zmínil s tím, že lidé chodí opravdu méně a odrazují ji opatření jako bezinfekčnost a nošení respirátorů.

Do jeskyně nejdříve mohlo s průvodcem jen 10 lidí. Nyní už může klasicky 25členná výprava. „Lidé mají problém s platnými pravidly. Telefonují dopředu a ptají se, co potřebují a musí mít,“ uvedl Krejča, že o poznání častěji zvoní telefon právě kvůli podobným dotazům.

Mimo přírodní krásy lze do Chýnovské jeskyně vyrazit také na jednu z akcí, které se zde pravidelně konají. V blízkosti jeskyně si lze prohlédnout i historické vyřezávané včelíny tzv. kláty.
Chýnovská jeskyně láká ke zchlazení, ale i na netopýry a kulturu

V pátek 10. září se v Chýnovské jeskyni uskuteční tradiční Mezinárodní noc pro netopýry. To je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. V naší republice se přednášky s ukázkami konají asi v 50 lokalitách, jednou z nich je jeskyně v katastru Dolních Hořic. Účastníci mají možnost se seznámit se životem netopýrů, s možnostmi jejich ochrany i vědeckým výzkumem.