VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náves v Borotíně se pyšní selským barokem

Borotín - Borotín patří mezi nejstarší obce na Táborsku. Na návsi můžete kromě domů ve stylu selského baroka obdivovat pomník padlých hrdinů.

19.8.2015
SDÍLEJ:

Náves v Borotíně.Foto: Veronika Gigalová

Borotín patří mezi nejstarší obce z celého Táborska. Na zdejší upravené a pěstěné návsi bychom to poznali ale jen stěží.

Náves není příliš velkého rozsahu, zato působí příjemně, malebně a idylicky. V jejím středu se nachází veliký travnatý park ve tvaru mnohoúhelníku olemovaný obrubníkem. „Naše náves se mi líbí. Vždycky se tam chodím podívat na pouť, když k nám přijede. Líbí se mi také, jaké vzrostlé stromy tam stojí. Navíc je tam veliký zelený plac, takže někdy i s kamarády sedáme jakoby uprostřed návsi a jen tak si povídáme," říká spokojená obyvatelka Borotína Denisa Graulíková. A s návsí jsou spokojeni i další zdejší občané. „Vždycky na Silvestra tam vyjdeme z hospody a na oslavu nového roku odpalujeme rachejtle. Děti ze školy sem dokonce při významných dnech chodí k pomníku padlých hrdinů a také se tu zakončuje lampionový průvod," vysvětluje Karolína Kubešová a dodává, že o Vánocích tu děti z místní mateřské i základní školy mají bohatý program. Zpívají písničky i recitují básničky . „Pan učitel Janda tu také pořádal nějaké koncerty s dětmi, které učí hudební výchovu,"dodává.

V parčíku se nachází malá kaplička, za níž stojí příjemné venkovní posezení nejen pro místní občany, ale i pro náhodné kolemjdoucí. Přímo na protější straně parku si pak návštěvníci hned při prvním pohledu všimnou zmiňovaného výrazného pomníku padlých hrdinů, ke kterému vedou čtyři kamenné schody. Od pomníku to krásně zavání šalvějí, tou je totiž památník hustě osázen. K pomníku padlých vede očividně nově zřízený chodník.

Pokud místní odjíždí autobusem, ať už do města nebo do okolních vesnic, pak nastupují u dřevěné zastávky stojící právě vedle tohoto monumentu. Co se nových objektů týče, bezesporu k nim patří také kamenná kašna se dvěma lavičkami kolem, kterou uvítají zejména turisté během parných letních dnů. Ve středu parku stojí májka, tu místní každý rok staví. Venkovní posezení zpříjemňuje také ve vánku lehké šustění lístků vzrostlých lip i malých lipek.

Na náves krásně vidí zdejší obyvatelé rodinných domů, které tu stojí, z nichž většina má v letních měsících v oknech rozkvetlé muškáty, které velkou částí přispívají k útulnosti celého prostoru.

Barok hraje prim

Mezi klasickými domky pak stojí ty, které jsou postaveny ve stylu selského baroka a svým vzhledem a krásou mezi ostatními bezesporu vynikají. Selské baroko je stavební sloh lidové kultury, který se uplatnil převážně v jižních Čechách. I když vychází z barokní a klasicistní architektury, jedná se o svébytný sloh a jedním z míst, které má na tuto kulturu štěstí, je právě Borotín. Lidé, kteří do Borotína zavítají, se nemusí bát, že zůstanou hlady. Přímo na návsi se mají možnost občerstvit v penzionu Na Rynku.

Na rozdíl od většiny ostatních návsí na té borotínské chybí rybník nebo kostel, které by tu možná kdejaký návštěvník čekal. Turisté se tu ale zaručeně nudit nebudou. V případě, že by se jim skvostné selské baroko již okoukalo, mohou vyrazit východně od Borotína, kde nad rybníkem leží zřícenina gotického hradu. Zřícenina se stala jednou z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy po jeho toulkách přírodou, natáčela se tu také pohádka Honza málem králem v roce 1976. Ti, kteří mají rádi pěší túry, sem dorazí během půlhodinky.

Autor: Kristýna Burdová

Autor: Redakce

19.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení