Na území okresu se od 1. ledna do posledního dubna policisté setkali s přibližně dvaceti případy různých napadení nebo vyhrožování v domácnosti.
„Vykázáni byli dva muži, ze Sezimova Ústí a ze Stádlece, oba ve věku okolo čtyřiceti let. Byli vykázáni na dobu deseti dnů, která je zákonem stanovena. Nelze ji zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby, soud ji ovšem může prodloužit. Dále řešíme tři trestní stíhání, jedno bylo zastaveno a ve dvou případech jednáme o návrzích na podání žaloby,“ sdělil Deníku táborský policejní mluvčí Miroslav Kupka.
Domácí násilí obsahuje charakteristické znaky, kterými jsou opakovanost, postupný nárůst intenzity útoků (útoky jsou zpočátku vedeny proti lidské důstojnosti, posléze proti zdraví a mohou vyústit v útoky proti životu), jasné role (k násilí dochází mezi blízkými osobami, lze diferencovat roli násilné a ohrožené osoby) a páchání násilí v soukromí (zpravidla beze svědků, jednotlivé útoky domácího násilí se mohou objevit i na veřejnosti).
„Domácí násilí musí vykazovat jistý vývoj, jednorázový incident se nemůže hodnotit jako domácí násilí,“ vysvětlil Kupka a uvedl patnáct případů z okresu, kdy se útoky řeší jako nebezpečné vyhrožování. „V těchto případech se čeká, zda ohrožená osoba dá souhlas k trestnímu stíhání osoby blízké,“ dodal.
Vykázaný násilník je povinnen sbalit si věci osobní potřeby a na své náklady použít některé ubytovací zařízení.