Velkou odvahu prokázal ve čtvrtek odpoledne Stanislav Kováč z romského sdružení Impuls Tábor. Když kontroloval Romy v Husově parku, uviděl, že opilý dvaatřicetiletý muž ohrožuje několik centimetrů dlouhým nožem maminku Irenu Dzurkovou s dvěma dcerami. Neváhal ani minutu a výtržníkovi se postavil do cesty.
„S dcerami a mladším bratrem jsme seděli na lavičce. Za chvíli k nám ale přišel muž a chtěl cigaretu. Nevěděla jsem, jestli je opilý nebo zfetovaný. Dala jsem mu ji a myslela si, že odejde," popisovala nepříjemnou zkušenost Irena Dzurková.

Z rukávu vytáhl nůž

Jenže to ještě nevěděla, co bude následovat. Muž podle jejích slov najednou vytáhl z rukávu nůž a začal jím mávat před jejíma očima. „Já jsem se lekla a děti začaly brečet. V tu chvíli ale uviděly Standu Kováče a běžely se k němu schovat. Já u něj bezpečí hledala také," pokračovala ještě třesoucím hlasem žena.

Když výtržník viděl, že tady už nic nezmůže, začal nožem ohrožovat i maminku s asi rok a půl starým dítětem, která seděla na vedlejší lavičce a dění se strachem sledovala.

To už se do situace ale vložil Stanislav Kováč. „Viděl jsem, že jsou další lidé v nebezpečí. Proto jsem si stoupl před maminku, abych zamezil kontaktu mezi nimi," tvrdil muž, který v podobných situacích zakročoval již několikrát.

V tu chvíli už Irena Dzurková z mobilního telefonu vytáčela číslo na policii. „Přijeli téměř okamžitě. Dokonce několik aut a hned se na muže vrhli," uzavřela vyprávění maminka dvou dcer a dodala: „Policisté odvedli skvělou práci a skutečně dostáli heslu pomáhat a chránit," nešetřila slova chvály Irena Dzurková na muže v uniformě.

Po zádech však nezapomněla poplácat ani na Stanislava Kováče. „Strach o vlastní život jsem si v první řadě vůbec neuvědomoval. Primární pro mě bylo, že v ohrožení byly děti," řekl skromně zachránce s tím, že svou pomoc by příště zopakoval.
Mluvčí táborské policie Miroslav Doubek Táborskému deníku potvrdil, že takový incident byl ve čtvrtek skutečně ohlášen na linku 158.
Na to, jak by se měl člověk v takovém případě zachovat, neexistuje podle něj jednoznačný návod. Vždy záleží na konkrétní situaci. Každý má právo bránit se, ale vždy je potřeba myslet na své zdraví.