Dita, výrobní družstvo invalidů, začala produkovat kojenecké výrobky s Outlastem, neboli materiálem, původně určeným kosmonautům NASA.
„S tímto zajímavým materiálem jsme se setkali na jedné celosvětové výstavě a příjemně nás zaujal. Zajímali jsme se o Outlast hlouběji ve vodách obchodní komerce a dostal se až sem k nám,“ vypověděla předsedkyně představenstva družstva Eva Samcová.
Celý název „inteligentního materiálu“ je Outlast Temperature Regulation. Již z názvu vyplývá, že dokáže regulovat teplotu. V materiálu jsou zapuštěny miliony malých mikrokapslí, které pohlcují teplo. To se nezachytí jako běžně teplý vzduch, nýbrž v PCM látce, kde mění skupenství na tekuté. Právě přechodem z kapalné do pevné fáze a naopak mohou PCM materiály absorbovat, uchovávat, ale také uvolňovat teplo.
„Našeho průzkumu se účastnily maminky a také dětská centra a děti se skutečně zklidní, nemají potničky a materiál působí celkově příznivě. Zahřívá, ale pokud je tepla moc, budí dojem mírně chladivé deky. Skutečně to funguje, materiál snižuje pocení o čtyřicet procent,“ dodala Samcová s tím, že s komfortem vzrostla i cena výrobků, asi o třetinu.