VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NAPSALI NÁM DO REDAKCE: Střípky historie. Nezapomeneme!

Tábor - Studenty Táborského soukromého gymnázia navštívila pamětnice druhé světové války.

21.4.2018
SDÍLEJ:

Studenty Táborského soukromého gymnázia navštívila pamětnice druhé světové války.Foto: archiv školy

Letošní jednatřicátý leden byl pro nás, studenty Táborského soukromého gymnázia, něčím jiný a neobvyklý. Toto datum každoročně znamená pololetní výpis, někdy plný i děsivých čísel, tentokrát nám však přinesl i vědomostní obohacení, spoustu podnětů k zamyšlení a nemalé množství životních rad a zkušeností, jež nám byly předány ve snaze otevřít naší generaci oči.

Na židle nás usadila zvědavost a očekávání, co přinese beseda s pamětnicí. Když pak ta milá a křehká žena překročila práh jedné z našich tříd, ani ve snu by nás nenapadlo, jakého divokého a děsuplného příběhu byla součástí. Sklenice s vodou byla naplněna až po okraj, notes s poznámkami o dávných událostech rozevřený a paní Ernestina Švorcová mohla započít své vyprávění.

Úvodní omluva, že bude mluvit „českoslovenštinou“, v sobě nesla nostalgii dob dávno minulých, byť tento jazyk měl základ pouze v jejím slovenském původu a dlouholetému pobytu na českém území. Ta žena byla živou upomínkou hned několika kapitol naší historie a chystala se nám o jedné z nich něco povědět. Možná o té nejhorší. Doba druhé světové války.

Studenty Táborského soukromého gymnázia navštívila pamětnice druhé světové války.

ZÁPLAVA VZPOMÍNEK
Paní Švorcová vyprávěla. Vzpomínala na otce – velkého vlastence a bojovníka za svobodu. Na matku – statečnou a milující ženu, a na své dva nevlastní bratry, kteří museli v časech nejtěžších projevit svou chrabrost. Jedna vzpomínka střídala druhou, historka za zážitkem. Ze samé touhy se o tyto střípky podělit občas vyprávěla ve zvláštních souvislostech a matoucích návaznostech. Jakmile jsme se ale řádně zaposlouchali, dokázali jsme uchopit nit, která propojovala celý příběh. Nemohli jsme se ztratit. Na první pohled nijak spolu nesouvisející události se v tu ránu měnily v úzce spojené celky.

OPĚT MALOU HOLČIČKOU
Každý z okamžiků s sebou nesl jisté kouzlo. Lidé, o kterých jsme se mohli dočíst pouze v učebnicích, nasazující v této strašné době krk, aby mohli ochránit svou svobodu a práva, už nebyli pouhými několika odbornými řádky. Prostřednictvím paní Ernestiny Švorcové se před námi zhmotňovali jednotliví aktéři a situace. Hrdinná postava tatínka malé Ernestiny, jež pomáhala odboji, schovávala partyzány v provizorním podzemním bunkru na zahradě, dostává v našich představách tvary a tvář. Paní Ernestina se nám před očima mění v tu malou vyplašenou holčičku, která s dědečkem propašovala zbraně v košíčku s chryzantémami přímo pod nosem nacistických vojáků. Napětím nemůže člověk téměř ani dýchat, když vám líčí, jak jí mířili zbraní do zad a ona je vedla na půdu s pocitem, že tady její životní cesta končí. Ale paní Švorcová tu i nadále stojí, brada se jí malinko třese. Všechno to na ni znovu a znovu doléhá. Všechna úzkost, bolest, ale zejména strach. Z jejích očí je patrné, že právě strachu zakusila nejvíce.

LOKOMOTIVOU NA SMRT
V jednu chvíli zvedla dva prsty ve znaku vítězného “V“. Nechápali jsme – vítězství? Náhle její tělo ovládl třes, až nás to vylekalo. „Omlouvám se, ale dodnes se mě zmocňuje hrůza, když tohle někdo ukáže,“ pravila a gesto zopakovala. Hlas se jí lámal: „Pokaždé mi to připomene to “V“, které měla na svém předku lokomotiva mířící do koncentračních táborů.“ Sáhla po sklenici, snad aby zabránila dalšímu zachvění, svlažila vyprahlé hrdlo, pokračovala.

Bylo jí sedmnáct, když se po válce vydala hledat bratra a tatínka do Osvětimi. Řekla nám, jak to bylo. Co viděla. My ji v sedmnácti letech poslouchali, nedýchali. Někteří křivili ústa, těm citlivějším se zalily oči slzami. Nenašla je. Je ani jejich těla či snad místo, kde by mohli být pohřbeni.

NEJCENNĚJŠÍ JE ŽIVOT
Co si vzít z vyprávění, které jsme vyslechli? To nejcennější, co člověk má – život. Sama paní Švorcová nás žádala, ať nikdy nezapomeneme na tuto hrůznou kapitolu naší historie. Ať její poselství pošleme dál. Ať už nikdy té noční můře nedovolíme spatřit světlo světa.

Vše si s sebou nosí v tom malém koženém sešitku. Pořád se vrací, přestože ji to tak bolí. Vrací se ve jménu života tam, kde nečíhá nic než smrt. Nelze zapomenout. Nelze.

Kristýna Chalupská, Romana Koubová a Petr Milichovský

Autor: Redakce

21.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Pokladníci a prodavači vstupenek v kulturních zařízeních Pokladní v kině. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy, OZZ, OZP (s max. 2.stupněm inv.)., Jedná se o pracovní místo pokladní v letním kině (červenec, srpne) a v kině Spektrum (od září). Pracovní doba je v odpoledních a večerních hodinách vč.víkendů. Požadujeme odpovědnost za svěřené finanční prostředky, spolehlivost., Kontakt: emailem, telefonicky).. Pracoviště: Městské středisko kultury a sportu, náměstí Tomáše Bati, č.p. 701, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Linda Lacinová, +420 381 276 708.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Terénní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Aktivní vyhledávání a poskytování služeb uživatelům nelegálních drog, alkoholu a patologickým hráčům v Táboře a okolí. Výměnný program, sociální služby, poradenství, vedení dokumentace., Požadujeme:, - vzdělání: VŠ/VOŠ (sociální pracovník dle zákona 108/2006 Sb., adiktolog, všeobecná sestra) nebo středoškolské+kvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách v min.rozsahu 150 hodin., - schopnost komunikace s uživateli drog, - základní orientace v drogové problematice, - praxe v oboru vítána, , Profesní CV a motivační dopis zasílejte do 31.7.2018 na: auritus@iol.cz., Se zasláním CV a motivačního dopisu uchazeč o zaměstnání souhlasí s tím, že organizace je oprávněna jeho osobní údaje zpracovávat po dobu nezbytnou k provedení výběrového řízení., Kontakt: emailem (zaslání profesního CV+motivačního dopisu do 31.7.2018).. Pracoviště: Auritus - centrum pro lidi ohrožené drogou, Klokotská, č.p. 114, 390 01 Tábor 1. Informace: Blanka Kačírková, +420 381 255 999.

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč

Obchodní referenti Referent oddělení nákupu a analýz. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy a OZP s max. II.st.invalidity., Popis práce:, Zajištění plynulého a optimalizovaného zásobování v rámci svěřených projektů. Kalkulace a realizace objednávek náhradních dílů, včetně zajištění dopravy. Komunikace s převážně zahraničními dodavateli. Příprava pravidelných reportů, statistik a ad hoc analýz. Úzká spolupráce s ostatními úseky a odděleními společnosti. , Pracovní doba od 7:00-15:30 - Údolní ulice, Tábor)., Požadavky:, SŠ nebo VŠ vzdělání (pozice je vhodná i pro absolventy.), anglický jazyk (minimálně úroveň B2), velmi dobrá znalost MS EXCELL, analytické myšlení, praxe na obdobné pozici a znalost ERP systémů výhodou., Nabízíme:, Adekvátní platové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, mimořádné prémie, peříspěvek k penzijnímu připojištění, přátelský mladý kolektiv, zázemí stabilní společnosti, jazykový kurz v rámci pracovní doby., Kontakt: emailem, telefonicky (7-15 hodin).. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 90 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky sk.B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Přijmeme řidiče pro svoz a rozvoz prádla po jihočeském, středočeském kraji a Praze. , Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, dobrá orientace v jihočeském kraji, znalost Prahy výhodou, příjemné vystupování a jednání se zákazníky, svědomitost, poctivost, pracovitost. Samostatné udržování vozidla v dobrém technickém stavu. Šetrné zacházení se svěřeným majetkem., Trestní bezúhonnost., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, jízdní výhody, mobilní telefon i pro soukromé účely., Kontakt: telefonicky, emailem., možnost i brigády. Pracoviště: Katev spol. s r.o., Na Bydžově, č.p. 2044, 390 01 Tábor 1. Informace: Pavel Švejkovský, +420 381 253 213.


Závod Xterra v Prachaticích. Foto: Luděk Jánoš
48

Zlato z XTERRA Czech si odváží Ruben Ruzafa a Helena Karásková

Kinematograf bratří Čadíků. Ilustrační foto.

Kinematograf bratří Čadíků navštíví Veselí

Soutěž TD a ČRo k festivalu Kubešova Soběslav 2018 - první kolo

Táborsko - Tradiční soutěž Táborského deníku a Českého Rozhlasu ČB bude tentokrát tříkolová, konat se bude ve dnech 16. 7., 17. 7. a 18. 7.

OBRAZEM: Po Vajgaru se proháněli draci

Jindřichův Hradec - První ročník Vajgarské saně, závodu dračích lodí, se odehrál v sobotu na rybníce Vajgar.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT