Na peronech ani noha. Táborská veřejnost je o stávce dobře informována. A kdyby snad někdo pochyboval, jsou tu letáky a cedule s nápisem stávka, které nelze přehlédnout. Jsou i na pokladnách. Jejich pracovnice postávají vzadu v kanceláři. Informace o odjezdech vlaků však dostanete. „Vím, že dneska vlaky nejezdí. Chtěla jsem se zeptat, jak mi pojedou do Chotovin v neděli. Informace mi poskytli,“ říká Emílie Pavlíčková z Tábora.

Podle pracovnice ČD centra přišlo během dopoledne asi patnáct lidí, kteří o stávce nevěděli. "Nikdo nebyl naštvaný. Spíš s námi souhlasili. Některým by dokonce nevadilo, kdybychom to protáhli, ať už se konečně něco vybojuje."

Někdo se občas objeví jen u novinového stánku ve vestibulu. Nakoupí a zase budovu opouští. Až na pana Bohumila z Tábora. Několikrát do týdne jezdí na svoji chatu v Obratani. Dneska ale vlakem neodjede. „Napište tam, že jednoho občana pěkně otrávili. Já o tom nevěděl. O takové věci se nestarám. Autobusem nikam nepojedu. Musel bych nejdřív zjišťovat, kdy jede a ani nevím, jak se dostanu zpátky.“

Před budovou nádraží sedí u stolečku muž z ostrahy. Pije kávu a mačká si něco na mobilu. Dneska asi nebude mít těžkou šichtu. „Sloužím od tří od rána a za čtvrt hodiny končím. Byl naprostý klid. Ale bál jsem se, že budou chodit naštvaní lidé, že budou problémy. Z nich jsem měl větší obavy než z opilců a narkomanů, s těmi si poradím. Z vlastní zkušenosti vím, co naštvaní lidé dokáží,“ svěřil se Marian Pazurik.

Zatímco čekárna i nástupiště zejí prázdnotou, v podchodu je čilý ruch. Lidé jej využívají jako spojnici mezi Blanickým předměstím a centrem.

Přestože autobusy jezdily normálně podle jízdního řádu, ráno na ně žádné davy nečekaly. Naopak. Nástupištěbyla v ranních hodinách úplně prázdná.

Překvapeni byli i sami řidiči. „To jsem tedy nečekal. Myslel jsem, že budu mít úplně plný autobus, když nejedou vlaky. Tohle se mi ještě nestalo,“ zhodnotil situaci Luděk Vojáček, který řídí autobus do Prahy. „Možná se na to ale lidi vykašlali a vzali si volno. Já se jim nedivím,“ dodal.

Stejný scénář se opakoval i o půl hodinu později. Další autobus směr Praha přijel prázdný a tak i pokračoval dál.

Autobusy do Českých Budějovic už cestující využili, nebylo jich ale moc. Prvním odjeli tři lidé, dalším také tři. „Mě to vůbec nevadí, že je stávka, já s tím souhlasím a podporuji ji, vždyť jak jinak se mají ti lidé bránit,“ povzdechla si Jitka Zahradníková, která jela navštívit syna do Soběslavi.

Autobus využila také Kateřina Krejčová z Chotovin: "Potřebuji se dostat do Brna. Vím, že vlaky nejedou, ale nevím, v jakém rozsahu stávka je, tak jsem se raději nechala přivézt do Tábora na autobus, abych měla jistotu, že se do Brna dostanu."

Po obědě se začalo plnit i autobusové nádraží. Někteří lidé museli jet autobusem místo vlaků, které dnes nejezdily. "Jezdím každý den z Votic do Strakonic do školy. V Táboře sice přestupuji vždycky, ale dneska jsem musela jet autobusem a vstávat kvůli tomu už v pět ráno. Navíc to bylo dražší, protože na vlak mám průkazku," postěžovala si Petra Mrázková.

Stávka skončí o půlnoci.

KATEŘINA NIMRICHTROVÁ, PETRA KOSOVÁ