„My máme po členské schůzi a také pocit, že jsme v budě nula. Ale je pravda, že pár dnů po volbách," připouští. Jednání o novém spojenectví na radnici přesto budou pokračovat i o víkendu. Starosta Jiří Fišer se vrací z Kostnice a zve k jednomu stolu opět vyjednávače z TOP 09, ODS i ANO 2011. V řeči čísel přijde celkem osm mandátů.

Společně s Jinak! a ČSSD jsou všechny tyto subjekty stále ve hře o místa na radnici. Vítěz voleb se vymezuje pouze vůči komunistické straně, která má jistotu opoziční strany. S Václavem Ebertem se sešel jen u kávy.

Kdo sledoval čtvrteční superdebatu v České televizi, mohl nabýt dojmu, že ČSSD a ANO 2011 nemohou vést společnou řeč a že v jedné koalici se v Táboře nebudou chtít ani potkat. Radka Maxová z ANO 2011 ale Táborskému deníku řekla, že parlamentní koaliční model ráda kopírovala, 
a Tibor Stano také není proti. „Já s tím problém nemám, pro mne je ANO partnerem. My jsme tady na místní úrovni a musíme sestavit funkční radnici. Tady nejde o trafiku, ale o fungování města," říká advokát, který u vítěze hraje o uvolněného místostarostu.

Tibor Stano by rád, aby se při sestavování koalice nehledělo na to, zda už někdo byl či nebyl v zastupitelstvu. Tím v podstatě otvírá bránu pro Babišovo ANO 2011. Ne všem občanům se ale zamlouvá, aby nováček hned při prvním úspěchu obsadil placená místa na radnici.
„Vím, že jim voliči dali důvěru, ale podle mne by si nejdříve měli získat nějaké zkušenosti jen v zastupitelstvu a teprve potom pracovat přímo na úřadě. Myslím, že o chodu města toho nemohou moc vědět, když v tom zastupitelstvu neseděli," vyjádřil se k otázce obsazení míst ve vedení Tábora ekonom Stanislav Kovář z Tábora, který se tedy obává hlavně o peníze.

Dnes se Jiří Fišer setká znovu také s ODS a jejím předsedou Františkem Dědičem, jenže může nabízet dva mandáty, které od voličů získali.
Občanští demokraté sice nedisponují velkou silou, ale František Dědič osmiletou zkušeností v roli starosty.

Zeď se už alespoň drolí

V minulosti se ale T2020 nevymezil jen vůči KSČM, ale právě i vůči ODS. „To byli velcí soupeři," připustil bezprostředně po sobotním sečtením hlasů Jiří Fišer.
Zeď mezi oběma subjekty ale vyrostla za Hany Randové, která se už v komunální politice nepohybuje a žezlo se opět vrátilo k Františku Dědičovi. „A to je pracovitý člověk, který má zkušenosti," naznačil Jiří Fišer, že zeď se když ne zcela zbořila, tak alespoň se už hodně viklá a drolí a ODS je stále ještě na polovině koalice než opozice.

„Každý s námi mluví, tak ale nikdo neříká, co chce. Já bych očekával, že vyjednavači přinesou konkrétní představu o složení koalice s hlavními body. Teď jde ale jen o představy a vzájemná oťukávání," neskrývá František Dědič netrpělivost.

Stačil by jeden za všechny tři 

Už ve volební kampani naznačil, jak si fungování radnice představuje: s menším počtem městských společností a jen s jedním uvolněným místostarostou. Během svých osmi let na radnici měl k dispozici vždy dva a pro jedno volební období dokonce kývl na uvolněnou funkci předsedy kontrolního výboru, kterou obsadil opoziční Ladislav Šedivý z KSČM s třicetitisícovým platem. Na konci funkčního období si díky tomu jako odchodné odnesl 145 tisíc.
Když Františka Dědiče po volbách v roce 2006 vystřídala stranická kolegyně Hana Randová, jeden místostarosta přibyl. „To jsem ale já vyjednávání s Táborem 2020 nevedl, dělal bych to jinak," hájí se.

Kdyby dnes volby vyhrál, aplikoval by v Táboře francouzský model, kdy stačí dva uvolnění: starosta a místostarosta a další radní si rozeberou zbylé rezorty, za něž nesou plnou odpovědnost. „Pak to není jen o tom, že jednou za dva týdny se sejdou na radě a udělají tiskovku," kritizuje roky zavedené praktiky.