/VIDEO/ Ten připomněl, že jde o téma, které rezonuje veřejností a mluvilo se o něm i na veřejné besedě v knihovně. „Také je součástí koaliční smlouvy. Radní nyní tzv. dočasné zklidnění dopravy na jižní hraně náměstí schválili. Průběžně o tom budeme informovat,“ řekl starosta úvodem s tím, že aktuální informace k opatření budou hlavě v průběhu června.

Zatím není finálně rozhodnuto, kdy se k experimentu přesně přistoupí, ale radní s odborem dopravy ladí detaily. „Rádi bychom během letních prázdnin dočasně na jižní straně náměstí umožnili pohyb pouze pěším, tedy že prostor bude vyhrazen pouze pro chodce,“ vysvětlil Pavlík s tím, že dopravní zvyklosti se změní a 18 spodních parkovacích míst po vymezenou dobu nebude sloužit svému účelu.

Náměstí pro pěší

Celá plocha pohledem od sochy Jana Žižky na bar Havana bude volná. „Vjezdu z Klokotské a Pražské zamezíme přenosnými květníky, z každé strany budou tři. Další příjezdový a odjezdový režim zůstane zachován,“ přiblížil starosta s tím, že náměstí tak vytvoří podkovu. „Až budeme mít finální podobu, zveřejníme ji v podobě plánku či mapky,“ dodal starosta.

Tzv. AutoMatky, Adélu Doušovou, Barboru Tůmovou a Karolínu Koubovou, dlouhodobě trápí nedostatek bezpečnosti pro pěší v lokalitě Starého města, která je obytnou zónou. Řidiči například opakovaně překračují povolenou rychlost, jsou neohleduplní a parkují m
Říkají si AutoMatky a bojují za bezpečnější ulice Tábora. Město hledá kompromis

Plocha nemá zůstat prázdná. „Chceme se dohodnout s provozovateli místních zařízení a osadit prostranství vhodným mobiliářem, lehátkami, sedačkami a stolečky. Chceme si prostě vyzkoušet, jak centrum více rezervované pěším bude fungovat v praxi,“ naznačil.


Nahrává se anketa ...

Výjimku v opatření budou tvořit středeční dopoledne, kdy se v centru konají trhy. „V uvedeném místě běžně parkují trhovci, situaci zde budou vždy ve středu korigovat strážníci, aby nedocházelo k problémům a automobily prodejců zaujmou parkoviště s 18 zrušenými místy,“ doplnil na vysvětlenou táborský starosta.

Náhradní parkoviště u Střelnice

Vše se má zkoušet měsíc, maximálně dva formou dočasné úpravy, opatření se nedotkne rezidentů a návštěvníci mohou pohodlně parkovat jen o kousek dál. „Lidé mohou vůz odstavit v parkovacím domě Centrum u spolkového domu Střelnice, který se nachází tři minuty chůze od náměstí, kde nebývá plno. Chceme tímto návštěvníky i obyvatele města upozornit, že je přirozené a ohleduplné nevpouštět tolik dopravy do samotného jádra,“ podotkl Pavlík s tím, že jde o tzv. taktický urbanismus.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Město bude následně rádo za názory řidičů, návštěvníků i místních obyvatel. Podle mluvčího radnice Luboše Dvořáka je pro radní důležitá zpětná vazba, jak vše i když jen dočasně fungovalo. „Zeptáme se veřejnosti pravděpodobně formou ankety či uděláme průzkum veřejného mínění,“ uvedl k tématu.

Křižovatka u Švehlova mostu v Táboře se dočká bezpečnostní úpravy.
Doprava v Táboře se změní. Úprava křižovatky u Švehlova mostu i parkovací dům

Město do budoucna počítá s nějakou trvalejší úpravou náměstí v hodnotě asi sedmi milionů, v horizontu dvou, tří let se tu totiž chystá rekonstrukce distribuční sítě plynu, s kterou by radnice plány chtěla současně realizovat.