VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalila do sudu smůlu. Až pak chtěla lít pivo

Tábor – (Minulý díl vyprávěl o tom, jak sládek Vitan obhájil jako jeden z mála příslušníků tohoto řemesla, že vaří dobré pivo, ačkoliv Táborští tvrdili opak, a o tom, jak radní znovu dělali pořádek ve velikosti sudů.)

6.4.2014
SDÍLEJ:

Ačkoliv táborská obec nechala pro várečné sousedy vyrobit certifikované sudy, oni přesto podváděli.Foto: Josef Musil

S těmi sudy to nebyl jen tak nějaký rozmar. Okolo sousedského vaření piva se točilo dost peněz, proto o něj měšťané tolik stáli a někteří se snažili vytrvale podvádět. Ostatně měli nařízeno, že to, co vařením vydělají, nemají všechno utratit nebo schovat do štrozoku, nýbrž mají si opravovat svoje domy, aby Tábor zase vypadal výstavněji, tak jako kdysi. Měšťané, kteří vlastnili více domů, se snažili do pořadníku povolených várek hlásit vícekrát najednou, ale to jim radní zatrhli. A ještě obhlíželi, zda domy doznávají zvelebení. Kdo nezveleboval, toho kárali.

Dá rozum, že sousedé se zase snažili podvádět, a jediný způsob, jak navařit víc piva, byl používat větší sudy. Radní už podnikli proti téhle nepravosti mnohá tažení, při kterých necertifikované sudy i rozbíjeli a pálili, pak i bednářům nařídili, že na nové sudy musejí dávat svou značku, přičemž várečné sudy se po každé várce oficiálně zapečeťovaly, a přece se vždycky našli výtečníci, kteří těsně před várkou vytáhli velké necertifikované sudy odkudsi z temných hlubin svých lochů.

Na novou míru

Ještě roku 1714 hlásí výběrčí, že mnozí páni měšťané mají doma sudy o pěti vědrech. Dokonce objevil nádoby, do nichž se vešlo pět a půl vědra. Co s tím? Tu to někoho chytrého napadlo. Sama obec nechá vyrobit patřičné sudy na čtyři a půl vědra. Každý opatří výraznou značkou. A každý, kdo bude chtít vařit, si takové sudy odkoupí. Akce se správnými sudy vypukne v létě.

Než ale vypuklo léto, přišlo do Tábora z nejvyšších míst nařízení, že v mocnářství se závazně přechází na rakouskou míru. Sud rovná se čtyřiceti mázům. A poněvadž to na sud vycházelo méně než dřív, měšťanům se povoluje, aby z každé várky navařili pět sudů a jako dolívku tři vědra. Všecky sudy ale musejí mít značku z roku 1714.

Jenomže mezitím se zase začala prodlužovat lhůta, po kterou musel každý soused čekat, než na něj vyjde řada s vařením. Roku 1717 to trvalo dva a půl roku! A tak sousedé zase začali vytahovat staré velké sudy a nějak to i s tou městskou značkou zaonačili, aby na takových nádobách byla. Jako protitah na ně revizoři vytáhli fizír. Jakousi měřicí hůl, kterou ponořovali do plného sudu. Domnívali se, že tohle už se nedá obejít.

Mazaná Lidmila

A přece je někdo přechytračil. Nápad se zrodil v hlavě ženy. Jmenovala se Lidmila Lítalová. Když k ní přišel revizor a spustil fizír do plného sudu, míra se ukázala dobrá. Leč zkušený revizor měl přesto pocit, že něco nehraje. Ten sud se zdá být nějaký vyšší. No jo, ale fizír ukazuje dobře. Čím to? Lítalová, vylej tu vodu.

Voda vytekla, revizor strčil do sudu hlavu a ucítil vůni smůly. Lítalová totiž smolou vyplnila dno velkého sudu, a to tak obratně, že tím snížila sloupec k hladině, aby fizír ukazoval předepsanou míru. Až by revizor odešel, smůlu by zahřála, vylila a pěkně nalévala uvařené pivo. Tak za tohle tě, Lítalová, trest nemine. Jak uvádí zápis z roku sedmnáctistého sedmnáctého, byla „potrestána arrestem rathouzním".
Stejně je divné, že natolik důmyslná žena nepřišla ještě na jeden, možná bezpečnější způsob, jak blafovat. Stačilo přece nechat si udělat o trochu širší sud. Ne vyšší, jak to dělal každý podvodník – širší! Žádného revizora nenapadlo měřit objem nakoso, tedy od boku dna k protějšímu boku hrdla sudu.

Že by ta Lítalová přece jen tolik chytré kaše nepojedla? Kdo ví; třeba pak na to přišla majíc dlouhou chvíli v arrestu rathouzním.

Josef Musil

Autor: Redakce

6.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vojenská policie přijela udělat radost do Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích.
18

Ježíškova vnoučata plnila přání, oslovila i vojáky

Denisa a Kateřina Červenkovy jsou specialistkami na triatlon (na snímku z Táborského triatlonu zleva), přesto září i mezi kovanými plavkyněmi.

Sestry Červenkovy zářily na plaveckém šampionátu

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Mladík znovu kradl. Teď ho čeká soud

Tábor - Krádež zboží za tři stovky se nevyplatila šestadvacetiletému mladíkovi ze Žďáru nad Sázavou.

Mladá Vožice a Chýnov prostaví přes 40 milionů

Táborsko - Ve městech finišují se splněním plánů letošního roku a zároveň plánují úkoly pro ten následující.

Ve sněžné pohotovosti je v Táboře 12 brigádníků

Tábor - Letos se technickým službám podařilo zajistit o něco více dobrovolníků, kteří je zastoupí v odklízení sněhu z chodníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT