“V pondělí odpoledne jsem vykoukla z okna. Když jsem viděla, jak se venku čerti žení, došla jsem si jen naproti na poštu,“ říká Josefa Šmilcová ze sídliště Nad Lužnicí. Chodníky byly kluzké, a tak vyhodnotila, že bude doma.

Pády na chodníku

„Asi to klouzalo. Ošetřoval jsem po pádu na chodníku zhmožděné hýždě a pár oděrek na koleni,“ vyhodnotil včera lékař Josef Balík. Na chirurgické ambulanci v táborské nemocnici zaznamenali jeden úraz sovisející s neschůdností chodníků, a to otřes mozku.
Táborské technické služby vyjely se čtyřmi sypači v pondělí odpoledne a upravovaly až do včerejších odpoledních hodin. „Jeli jsme v podstatě v kuse. Sněžit přestalo až včera okolo jedné ráno,“ uvedl Zdeněk Vrtiška. Dopoledne ještě doupravovali chodníky na obou sídlištích. Na posyp použili jak štěrk, tak sůl.
„Mám operovanou kyčel, tak jsem ani nevycházela. Podívejte se , vždyť to klouže ještě teď. Dcera mi naštěstí koupila boty z dobrou podrážkou,“ upozorňovala na možné riziko ještě kolem poledního Vlasta Gruberová z Tábora.

Do osmi čisto

V Soběslavi podle slov tajemníka Radka Brylla žádné problémy s údržbou neměli. „Od 1. listopadu platí nové nařízení města, které ukládá vlastníkům přilehlých nemovitostí upravovat komunikace a odstraňovat z nich překážky ve schůdnosti,“ upřesnil. Chodníky mají být čisté do osmi ráno. Když sněží celý den, odklízet se musí průběžně. Na dodržování dohlíží městská policie.
Jana Brychtová ze Soběslavi to tak růžově nevidí. „Někde je odhrabáno, někde není. Jak kdo asi vstane z postele,“ uvádí. Také Anna Hajná se domnívá, že by údržba mohla být lepší. „Když je ledovka, tak jedu po chodníku k nádraží jako na bruslích,“ stěžuje si.
Bechyňská radnice je s údržbou chodníků ve městě spokojená. A to i přesto, že městskou polici zatím nemá, a nepořádné občany tak nemá kdo kontrolovat. „Celé odklízení zastřešuje Bytenes. Tam, kde se se svojí technikou nedostane, hrabou si sníh majitelé domů sami,“ tvrdí místostarosta Miroslav Beneš.
Zákon o pozemních komunikacích vlastníkům nemovistostí přímo povinnost udržovat přilehlé chodníky neukládá. Zmocňuje však ministerstvo dopravy k vydávání prováděcích předpisů, nebo také obce k vydávání nařízení, která jsou potom pro jednotlivé občany vlastnící subjekty závazná.