Zamilovala se na první pohled. Do malého čínského naháče. Spolu s ním nyní tvoří dvojici, která pomáhá postiženým.

„Čínského chocholatého psa měla kamarádka a toto plemeno mě fascinovalo. Sehnala jsem si tedy na inzerát moji Kačenku,“ vypráví zkušená psí máma Kateřina Zíková, která se v Drhovicích stará o psí hotel Agáta.

Ke Kačence zanedlouho přibyl další „číňan“, tentokrát osrstěný Falko. Ten nyní spolu s Kačenkou a paničkou tvoří nerozlučnou partu, která pomáhá lidem s postižením. Léčba psem – canisterapie – spočívá v dotecích.

O této terapii se majitelka obou psů dozvěděla na internetu. Je doménou především klidných retrívrů a labradorů. Myšlenka pomáhat ji natolik zaujala, že kontaktovala pražský Helpes.

„Zkušenost s naháči neměli, ale přesto nás neodmítli a my začali v březnu dojíždět na náročné kurzy,“ vzpomíná držitelka certifikátu, který ji opravňuje pracovat nejen se svými, ale i dalšími takto cvičenými psy.

Čtyřnozí odborníci

Naháčci prošli potřebnými testy, při nichž museli prokázet nejen běžnou poslušnost. Osvědčili se i svým chováním. Je totiž velký rozdíl mezi pohyby zdravého a postiženého člověka. Psa například nesmí vylekat rychlý pohyb a nesmí reagovat podrážděně na pád předmětu.

„Ale všechno naučit nelze. Pes prostě musí mít vhodnou povahu, aby byl schopen zvládnout psychickou zátěž, která je na něj kladena,“ vysvětluje Zíková. S Kačenkou a Falkem navštěvuje zatím dětské klienty v Praze a okolí. Ráda by ale pomohla i lidem z okolí Tábora.

Zatím se od září rýsuje spolupráce se stacionářem Klíček, kde se již byli představit.

Při návštěvních terapiích se pes stává prostředníkem. Majitelku psů zahřeje u srdce, když dítě, které několik dní nepromluvilo, ze sebe vypraví alespoň slovíčko určené psovi. Ví, že čas a nemalé peníze investovala do něčeho, co má velký smysl.

„Naháči jako malé plemeno vyhovují především dětem. Na Kačence bez srsti si například cvičí jemnou motoriku při natírání jejího tělíčka krémem,“ vyzdvihuje Zíková přednost bezsrsté Kačenky, která je vhodná i pro alergiky.

Vliv psů na chování své postižené čtyřleté dcery ocenila i Zuzana Chválková z Říčan u Prahy.

„Máme za sebou zatím čtyři návštěvy, ale na Janičku, která je o rok opožděná a hyperaktivní, mají psí návštěvy každopádně pozitivní vliv.“

Pavlína Macelová