Entente Florale spolu s dalšími institucemi přišly se soutěží o nejkrásnější nádraží České republiky.
„Projekt Vlídná nádraží se zatím koná mimo jižní Čechy, ale rádi bychom ho i sem rozšířili,“ naznačila za asociaci Entente z Mladé Vožice Helena Dlouhá. Dodala, že nově se do projektu zapojily i České dráhy. Výzvu k zasílání návrhů na nejkrásnější nádraží zveřejnily na svém webu.
Nádraží bez lidí
Jedním ze zajímavých nádraží, o kterém jsme již informovali, bylo do nedávna nádraží v Chýnově. Zachovalou budovu i udržované okolí doplňovala netradiční výstava Zdeňka Černého. Dvacet let na peroně vystavoval svou sbírku – tabulky z lokomotiv.
Pak ale přišla automatizace a s ní kromě personálu z nádraží zmizely i cedule. „Všechno jsem musel odstranit. Ještě před měsícem jsem si myslel, že by chýnovské nádraží mohlo být nejkrásnější. Nyní si to už nemyslím. Od té doby, co to tu zautomatizovali, se to tady změnilo o sto osmdesát stupňů. Chápu, že pokrok nelze zastavit, ale mrzí mě určitá nevšímavost,“ posteskl si sběratel a bývalý železničář.
Vrátí se cedule?
„V Chýnově se konala racionalizace, kdy se doprava řídí z jednoho centra, a to z Pelhřimova. Po dokončení koridoru se bude celá trať řídit z Tábora,“ vysvětlil vrchní přednosta táborské stanice Milan Vodák. Dodal, že pokud by o odstraňování cedulí z lokomotiv věděl, určitě by se jich zastal.
Majitelem budovy je Regionální správa majetku Plzeň. Ani podle jejího ředitele Jiřího Stuny není důvod výstavu navždy zrušit.
„Nám jako majiteli budovy cedule nevadí. Je to historie a každý se na ně rád podívá. Je na uvážení sběratele, zda je na místo vrátí. Je třeba ale brát v úvahu, že budova je nyní bezprizorní, nikdo v ní už není. Já sám bych se bál, když výstavku léta schraňuji, aby ji někdo nerozkradl. To je ale jen můj subjektivní názor,“ řekl včera Deníku Stuna.