Titulem národní kulturní památka se honosí ojedinělá sloupová boží muka v Dírné. Jsou specifická pro své posazení v krajině i kulatý tvar. Před rokem se dočkaly rekonstrukce.

„Památkový ústav označil zdejší boží muka ve své publikaci o kapličkách jen v superlativech a popisuje je jako nejkrásnější zděná boží muka," říká starosta Dírné Jan Novotný.

Dírnou zpestřuje i barokní zámeček, ve kterém sídlil rod Vratislavů z Mitrovic a v současnosti ho stále vlastní. Do jeho podoby zasáhl i známý architekt J. L. von Hildebrandt. Ten pracoval například na známém rakouském paláci – Horním Belvederu.

Na zámku se dochoval oddávací sál, vybavený ve stylu druhé poloviny 16. století. Na místo zavítala i ruská carevna Kateřina II.. Na její počest vzniklo pět bran, z nichž se dochovaly dvě. Ty nyní vévodí areálu zámku.

Vedení obce se na opravu památek snaží získat dotace. Dírenští byli v minulosti úspěšní a na konto si připsali zhruba 150 tisíc korun.
„Nejen, že jsme zrekonstruovali boží muka a ostatní kapličky, ale potřebnou péči dostalo i deset poutních křížů na rozcestích v okolí obce," upřesnil Jan Novotný.

Lípa z doby Husa

I Jistebničtí mají co nabídnout. Na kraji obce se nachází nejstarší židovský hřbitov na Táborsku. Byl založený roku 1640 a dochovalo se tady zhruba dvě stě náhrobků. Poslední pohřeb se tady uskutečnil před rokem 1943.

„Na židovský hřbitov je z Jistebnice krásná procházka. Místní tam často zavítají, ale jiné lidi sem tam neviděla. Máme tady i zámek, ale ten je v soukromém vlastnictví a pro veřejnost uzavřený," zhodnotila místní obyvatelka Zuzana Dlouhá z Jistebnice.

Na kopci u obce také stojí kaple svaté Máří Magdaleny. Od pečovatelského domu k ní návštěvníky zavede zachovalá křížová cesta.

Nedaleko Jistebnice leží malebná vesnička Vlásenice u Makova. Na místní tady majestátně dohlíží Holubova neboli Vlásenická lípa. Její stáří je odhadované až na šest set let a obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí činí 820 centimetrů. Díky tomu drží lípa hned dvě prvenství. Jedná se o nejstarší památný strom Táborska a zároveň také nejmohutnější.

„Pověst říká, že lípa byla vysázena v roce upálení Mistra Jana Husa a od ní se odvíjí i další název Husova lípa," vysvětlila Michala Svitáková, koordinátorka programu Zdravého města Tábor.

Vesničkou, ve které trvale žijí pouze dva obyvatelé je Ounuz. I přesto by ale neměl očím návštěvníků zůstat skrytý. Od roku 1995 je vyhlášený vesnickou památkovou zónou.

Dominují jí roubené a dřevěné stavby s doškovými střechami. Leží vysoko v kopcích České Sibiře a je obklopena tajuplnými Čertovými kameny. K natáčení pohádky Pyšná princezna si Ounuz vybral i režisér Bořivoj Zeman.