Slavnostní posvěcení a zavěšení nového zvonu do kaple sv. Vojtěcha přilákalo v sobotu odpoledne do Dvorců nedaleko Tučap desítky návštěvníků.

Vše ale začalo již v polovině října loňského roku. Tehdy místní zvonař Michal Votruba s pomocí sboru dobrovolných hasičů vyrobil tavicí pec a začal zvon před očima obyvatel odlívat. Stačilo mu k tomu pětatřicet kilogramů materiálu, který tvořil měď a cín.

Jak sdělil Pavel Novák, starosta Tučap, pod které Dvorce patří, chtěli lidem ukázat původní technologii. „Zvon, který nám dosud sloužil, pocházel z roku 1773. To, že je poškozený, jsme zjistili zhruba před třemi lety," nastínil historii zvonu, který je zasvěcen sv. Vojtěchu, Pavel Novák.

Uspořádali sbírku

Potom nastal sled událostí, který vyvrcholil v sobotu. Obec si nechala udělat analýzu zvonu od odborníka. Podle něj byl zvon neopravitelný. Dvorce ale nechtěly zůstat bez této památky, a tak lidé mezi sebou uspořádali sbírku. Každý přispěl. „Vybrali jsme přibližně částku 32 tisíc, což stačilo," doplnil starosta s tím, že starý zvon jen tak někam neuklidí. Propůjčí ho do Prahy na výstavu zvonů.

Počínání Michala Votruby, který zvon zavěsil do zvonice kapličky, sledovaly desítky pohledů. Krátce po 16. hodině se už rozezněl návsí.

Radost neskrýval například František Kozel ze Dvorců, který byl před dvaačtyřiceti lety jako poslední křtěný v kapli sv. Vojtěcha. „Je dobře, že se povedlo nový zvon, který teď bude symbolem obce, vyrobit. Myslím, že tu chyběl. Díky sbírce vlastně patří všem a i nás spojuje," řekl František Kozel, který věří, že se obnoví i tradice křtů.

Dvorce při této příležitosti navštívil i Jan Stibor z Borotína, který byl zvědavý na to, jak se nový zvon instaluje.