Loni v září tady dokončili akci na zkvalitnění zelených stezek Greenways Čertovo břemeno, což byl společný projekt obcí sdružených pod hlavičkou tohoto svazku.
Jeho realizaci podpořil Státní zemědělský intervenční fond, a to prostřednictvím občanského sdružení MAS Krajina srdce.
Díky tomu mohl být obnoven drobný turistický mobiliář v Borotíně, Červeném Újezdu, Heřmaničkách, Ješeticích, Jistebnici, Mezně, Nadějkově, Radkově, Sedlci-Prčici, Smilkově a Střezimíři.
„Nově vznikla borotínská naučná stezka Jana Evangelisty Kypty, což je okružní trasa s devíti zastaveními v délce necelých čtyř kilometrů," představuje starosta Borotína Antonín Brož.

Starou cestou

Starosta přidal popis, kudy byste se měli vydat: z borotínského rynku přes malebná zákoutí obce vás původní stará zemská cesta přivede ke zřícenině hradu Borotín. Poté se po modré turistické značce vrátíte zpět do Borotína.

Informační panely naučné stezky vás postupně seznámí se životem a dílem místního rodáka, učitele a skladatele Jana Evangelisty Kypty, s přírodními zajímavostmi Borotínska a s jeho bohatou historií a pestrou současností. Stezka je vhodná nejen pro pěší a cyklisty, ale zvládnou ji také vozíčkáři a rodiče s dětmi a dokonce i s kočárkem.
Součástí podporovaného projektu bylo mimo jiné i doplnění 15 infopanelů na vyhlídkové trase Střezimíř. Tuto naučnou stezku tvoří okruh o necelých 15 kilometrech a vede ze Střezimíře do Bonkovic, Černotic, Čmerdovky, Hatova, Dolního Dobřejova, Větrova a zpět do Střezimíře.
Svazek obcí se kromě rozvoje zabývá i údržbou turistických tras, věnuje se jejich propagaci a zkvalitňování navazujících služeb. Díky tomu registrují stále větší počet výletníků v regionu.